1818
شکارچیان متخلف در منطقه حفاظت شده جهان نمادستگیر شدند


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان،محمد ممشتی با اعلام این خبر گفت :  مأمورین و ضابطین گارد اجرایی محیط زیست شهرستان کردکوی  موفق به دستگیری یک نفر شکارچی غیر مجاز در منطقه چمن ساور منطقه حفاظت شده جهان نما شدند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان ادامه داد: از این متخلفین یک قبضه اسلحه غیر مجاز گلوله زنی  و لاشه یک راس مرال ( گوزن قرمز ) حیوان حمایت شده و در معرض خطر انقراض و قطار فشنگ و تجهیزات انفرادی کشف و ضبط گردید پرونده به همراه ادوات ضبط شده و صورتجلسه تنظیمی تحویل مقامات قضایی گردید .

ممشتی خاطر نشان کرد: در شرایطی که هر روز شاهد درگیری و افزایش خشونت علیه مأمورین زحمتکش محیط زیست می باشیم بر همه مردم طبیعت دوست و نجیب منطقه فرض است به یاری حیات وحش که بیشتر گونه های آن کمیاب بوده شتافته و دست شکارچیان خاطی را از این حیوانات کوتاه نمایند .
وی در پایان از تمام علاقمندان و دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد در حفاظت از این میراث های طبیعی ارزشمند محیط زیست را  یاری داده تا با این افراد که قصد سودجویی از این گونه های با ارزش را دارند برخورد قانونی صورت گیرد و نسل این گونه حمایت شده از خطر انقراض نجات یابد .

گفتنی است جنگلهای استان گلستان زیستگاه گونه های جانوری مختلفی است که مرال به عنوان یک گونه بومی و منحصر به فرد از پستانداران حمایت شده ای است که در جنگلهای خزری زیست می کند . این گونه ارزشمند در فصل جفت گیری که از اواسط شهریور آغاز و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد رفتارهای خاصی از خود بروز داده و با نعره هایی که سر می دهد مبادرت به ایجاد قلمرو برای خود می کند که به آن گاوبانگ می گویند و ماده ها را در قلمرو گرد هم آورده و به شدت از قلمرو در برابر نرهای دیگر حراست می کنند و اگر گوزن نر دیگری وارد آن محوطه شود صدایی می کند که بلافاصله گوزن صاحب قلمرو،  خود را به او می رساند تا او را از منطقه خارج کند ، با توجه به این موارد در این زمان شکارچیان نیز با استفاده از وسایل خاصی صدای گوزن را تقلید می کنند و گوزنهای نر را به راحتی به طرف خود می کشند و آنها را شکار می کنند .
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر