اخبار مهم

گشت ویژه محیط زیست در میادین تره‌بار تهران

گشت ویژه محیط زیست در میادین تره‌بار تهران

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به گشت و پایش نیروهای یگان حفاظت در مناطق مختلف استان تهران از جمله میادین میوه و تره‌بار در ایام پیش از نوروز گفت: از شهروندان درخواست می‌کنیم تا از خرید گونه‌های زینتی آبزی از جمله لاک‌پشت‌ها، مارهای آبی و سمندر لرستانی خودداری کنند.

محمدرضا خویشتندار در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه متاسفانه با نزدیک شدن به ایام نوروز برخی از سودجویان و قاچاقچیان اقدام به زنده‌گیری موجودات آبزی می‌کنند، اظهار کرد: حیات‌ وحش آبزی زنده‌گیری شده برای فروش از استان‌های مختلف به سایر نقاط کشور از جمله استان تهران – که بازار خرید و فروش حیات‌وحش در آن داغ‌تر است – فرستاده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه لاک‌پشت‌ها، مارهای آبی و سمندر لرستانی از جمله گونه‌هایی هستند که پیش از ایام نوروز به فروش می‌رسند، تصریح کرد: تمام این گونه‌های آبزی جزیی از حیات‌ وحش ایران هستند و خرید و فروش آن‌ها به موجب قانون شکار و صید ممنوع است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه متاسفانه برخی از شهروندان این نوع از حیات‌ وحش را به عنوان موجود زینتی خریداری می‌کنند و در سفره هفت‌سین خود می‌گذارند، گفت: این گونه‌ها به دلیل اینکه از محیط طبیعی خود جدا شده‌اند عمر کمتری دارند و در اسارت به‌زودی از بین می‌روند.

خویشتندار با اشاره به اینکه اگر شهروندان این حیات‌ وحش را نخرند مسلما سودجویان هم اقدام به شکار آن‌ها نمی‌کنند، اظهارکرد: فرهنگ دینی و حتی فرهنگ باستانی ما نیز جدا کردن حیات‌ وحش از طبیعت و نگهداری از آن‌ها در اسارات را تایید نمی‌کند چرا که این کار نمادی از ظلم به طبیعت است.

لاک‌پشت گوش قرمز را در طبیعت رها نکنیم
وی در ادامه با بیان اینکه لاک‌پشت گوش قرمز گونه‌ای وارداتی است و اگر در طبیعت کشور رها شود تبدیل به گونه‌ای مهاجم می‌شود، اظهارکرد: این لاک‌پشت با رها شدن در طبیعت اقدام به رقابت با سایر گونه‌های بومی کشور می‌کند و از آنجایی که حیات‌ وحش ایران شرایط شکننده‌ای دارد، لاک‌پشت گوش قرمز می‌تواند در این رقابت پیروز و سبب نابودی نسل سایر گونه‌های بومی کشور شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان در ادامه تاکید کرد: بهترین کار این است که از خرید این‌ گونه‌های زینتی و آبزی خودداری کنیم و از طرف دیگر تخلفات در این زمینه را به محیط زیست اطلاع دهیم.

خویشتندار در پایان با اشاره به اینکه یگان حفاظت محیط زیست گشت‌های ویژه‌ای در ایام پیش از نوروز در سطح مناطق مختلف به ویژه میادین میوه و تره بار دارد، تصریح کرد: از شهروندان درخواست می‌کنیم تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این زمینه با اداره محیط زیست محل زندگی خود یا شماره تلفن ۱۵۴۰ در سطح کشوری و شماره تلفن ۷۷۳۵۵۷۸۱ در سطح استان تهران تماس بگیرند و تخلفات را گزارش دهند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۳۹۹ سال جهش تولید