\
آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار دفتر

پیش دبستانی ها بزودی آموزش های محیط زیستی را در سراسر کشور فرا می گیرند اولین آموزش های بنیادی وهماهنگ محیط زیستی درحوزه کودکان پیش دبستانی در سراسر کشور که با همکاری دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مدت سه سال تهیه شده، برای رؤسای ادارات آموزش و پژوهش محیط زیست استان‌های کشور تبیین شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، مراحل تدوین بسته آموزشی پیش‌دبستان در روز 15 مهرماه، مقارن با روز کودک و محیط زیست، برای رؤسای آموزش و پژوهش ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های سراسر کشور تشریح شد.

در افتتاحیه این کارگاه، آرش یوسفی، مدیر کل دفتر آموزش محیط زیست با اشاره به اینکه عملکرد ادارات کل استانی در حوزه آموزشی در نهایت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست منجر خواهد شد، تفویض اختیارات از طرف رییس سازمان را فرصتی مغتنم برای انجام برنامه‌های آموزشی بر مبنای نیاز هر استان دانست و ابراز امیدواری کرد تا با مشارکت همکاران استانی می‌توان برنامه‌های متنوعی برای آموزش و فرهنگ‌سازی همه اقشار جامعه تنظیم و اجرا کرد.

در ادامه، نجم‌السادات موسوی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مجری تهیه بسته آموزش محیط زیست ویژه مربیان کودکان پیش‌دبستان و خانواده‌های آنها، با بیان اینکه مسایل محیط زیستی، بزرگترین چالش قرن 21 است؛ افزود: امروز کشور ایران با معضلات فراوانی در محیط زیست روبرو است که با بررسی های انجام شده، مشکلی از بابت قوانین بالادستی برای حفاظت از محیط زیست و برنامه‌های توسعه پنج‌ساله کشور در این خصوص وجود ندارد.

وی گفت: طبق پژوهش‌های انجام شده، فقدان آگاهی لازم و ضعف فرهنگی در زمینه ارتباطات شهروندان با محیط زیست جزو اصلی‌ترین مشکلات برای فرهنگ‌سازی محیط زیستی بشمار می‌رود.

موسوی با اشاره به نظرسنجی از دانشجویان و مربیان پیش‌دبستان دانشگاه علوم بهزیستی و همچنین همکاری اساتید رشته‌های مختلف دانشگاهی در خصوص تدوین بسته آموزشی محیط زیستی برای کودکان پیش دبستان، هدف نهایی از ایجاد این بسته آموزشی را تربیت نسلی آگاه، مسئول و دوستدار محیط زیست دانست و گفت: بسته آموزشی تهیه شده، شامل 5 عنوان کتاب است که سه عنوان از آنها مرجع بوده و دو عنوان دیگر برای آموزش و پرورش تهیه شده است.

این استاد دانشگاه و مجری طرح ادامه داد: بسته مرجع آموزش محیط زیست در چهار منطقه آموزش و پرورش شهر تهران طی چندین کارگاه توانمندسازی برای مربیان به صورت پایلوت به اجرا درآمده و آزمون مقایسه‌ای دانش، نگرش و مهارت محیط زیستی مربیان در قبل و بعد از آموزش‌ها، بیانگر اثرگذاری مطلوب محتوی تهیه شده است.

موسوی با تبیین ساختار محتوی تهیه شده بسته آموزش پیش‌دبستان، آموزش‌های ارایه شده را غیرمستقیم و کاملاً مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی برشمرد و افزود: در این بسته‌ها مفاهیم در قالب بازی، شادی و تفکر به کودکان ارایه می‌شود و تلاش شده تا ضمن اینکه هیچ‌گونه رقابت فردی و مسابقه‌ای بین کودکان وجود نداشته باشد از پتانسیل خانواده‌ها نیز نهایت استفاده برده شود.    

   وی گفت: در این بسته آموزشی 6 چالش مهم محیط زیستی شامل: آب، پسماند، تغذیه سالم، هوای پاک، مصرف متعادل و انرژی به صورت فعالیت‌های روزانه تبیین شده است که مربی هر روز با کودکان آنها را تمرین می‌کند و 11 واحد یادگیری در خصوص مفاهیم مهم محیط زیستی است که توسط فعالیت‌های خلاقانه طراحی شده است و مربیان آنها را  طی ترم‌های آموزشی در فرایند یادگیری کودکان با مشارکت خانواده‌ها پیش می‌برند.

    گفتنی است در پایان این کارگاه آموزشی که با حضور مسئولین ادارات آموزش و پژوهش استان‌های سراسر کشور برگزار شد، اسکندر امیدی‌نیا، سرپرست معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن آشنایی با همکاران ستادی و استانی با آنها در زمینه‌های مختلف آموزشی به پرسش و پاسخ پرداخت.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر