\
آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار دفتر

گزارش مصوبات تغییر آب و هوا

نظر به اهمیت روزافزون موضوع تغییر آب و هوا در سطح جهانی و ملی و دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح الگوی مصرف ،وضعیت انتشار گازهای گلخانه ای کشورمان و رتبه کشور در این خصوص در سطح بین المللی، اسناد مهمی در بخش تغییر آب و هوا به تصویب هیات محترم وزیران رسیده است که از آن جمله می توان به آيين نامه اجرايي كنوانسيون تغيير آب و هوا و پروتكل هاي الحاقي به شماره 217845/ت48153 ه مورخ 7/11/91  اشاره کرد که در آن کلیه ارگانهای مرتبط با بخش تغییر اقلیم وظایفی را در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به عهده دارند و در نتیجه  تاثیر مستقیمی بر بهینه سازی مصرف انرژی،کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ، سازگاری با تغییر اقلیم ،پیشگیری از آسیب های ناشی از آن و ... خواهد داشت.

همچنین سند اقتصاد کم کربن نیز  به شماره 82185/50698 مورخ 25/6/94 به تصویب هیات محترم وزیران قرار گرفت و به عنوان پیوست برنامه ششم توسعه به دستگاههای مرتبط ابلاغ گردیده است.در این سند برنامه های کاهش انتشار هر یک  از ارگانهای دولتی در بخش های صنعت،حمل و نقل،خانگی شهری و تجاری،منابع طبیعی و مدیریت سبز و میزان اثر بخشی آنها در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای  آمده است لیکن از آنجا که  اجرای این برنامه ها در قالب برنامه ششم توسعه خواهد بود، از زمان تصویب و ابلاغ مصوبه  تاکنون اقدامات اجرایی ارگانها به کارگروه ملی تغییر اقلیم گزارش نشده است . با توجه به مصوبات کارگروه ملی  و لزوم یکپارچگی  تمام اسناد موجود در این زمینه و هماهنگی بین دستگاهی برای رسیدن به اهداف اقتصاد کم کربن  ، موضوع در دستور کار کمیته تخصصی ملی تغییر آب و هوا قرار گرفته  و جلسات  تخصصی برای اجرایی شدن سند در حال اجرا است.

در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای  نیز برنامه  معین ملي مشارکت در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای INDC به شماره 112411/ت52513ه مورخ 26/8/94 مورد تصویب قرار گرفت و اکنون در کمیته تخصصی تغییر آب و هوا با نمایندگان کلیه دستگاهها بر تبدیل INDC   به NDC مذاکرات و پیگیری های لازم در حال انجام است تا به مجامع بین المللی انعکاس داده شود.

در بحث انطباق با تغییر آب و هوا نیز پیش نویش برنامه ملی انطباقNAP توسط مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم تهیه و به کلیه ارگانها ارسال شده است. سند راهبرد ملی تغییر اقلیم نیز با همکاری ارگانها تهیه و راهکار های بخش انتشار و کاهش آسیب پذیری در منابع آب ، کشاورزی و امنیت غذایی و منابع زیستی در آن لحاظ شده است . این سند در کارگروه ملی تغییر اقلیم در بالاترین سطح تصویب شده است.  

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط