منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
اخبار مهم استانها
 • کد خبر: 80316ba
 • طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی در استان بوشهر آغاز شد
  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از اجرای طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی برای اولین بار در جنوب کشور و با همکاری موسسه مطالعات پلنگ آسیایی در دشتستان استان بوشهر خبر داد.
 • 1394/7/4 شنبه2015-09-26T13:09:43+03:30.
 • به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان بوشهر، طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی در استان بوشهر وارد فاز اجرایی شد.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  گفت: باتوجه به تاکید ریاست سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر حمایت و حفاظت از پلنگ ایرانی، این اداره کل اقدامات مطالعاتی گسترده ای را از سال 93 در خصوص حفاظت از پلنگ ایرانی در سطح استان آغاز نمود و با بررسی شواهد و گزارشات موجود و یافته های کارشناسان و محیط بانان این اداره کل اطلاعات نسبی از جمعیت، زیستگاه و پراکنش پلنگ در محدوده استان بدست آمد و براساس آن بخش ارم و بوشکان در شهرستان دشتستان به عنوان پایلوت جهت اجرای طرح حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی شناسایی شد.
  حسین دلشب با اذعان به اینکه این طرح برای اولین بار در جنوب کشور و با همکاری موسسه مطالعات پلنگ آسیایی انجام خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به سیاست سازمان حفاظت محیط زیست در توانمند سازی جوامع بومی و محلی، طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی طرحی اجتماع محور بوده و در آن اجتماعات انسانی مرتبط با زیستگاه پلنگ، نقش اساسی را ایفا خواهند کرد.

  وی ادامه داد: با اجرای این طرح، با کمک مردم، جمعیت پلنگ ایرانی و گونه های وحشی مورد تغذیه آن به رشد قابل قبولی برسد، ضمن اینکه بومیان نیز بدون دغدغه، از مواهب طبیعی بهرمند شوند.
  دلشب در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به همکاری و اشتیاق وصف ناپذیر مردم بخش ارم و بخشدار ارم در اجرای این طرح گفت : واقعاً داشتن مردمی به طبیعت دوستی مردم اِرم مایه مباهات است و من از ایشان و بخشدار محترم سپاسگزارم. این دیدگاه عمومی باعث خواهد گردید که طرح مذکور خیلی زود نتیجه دهد و شاهد آثار آن باشیم. بدیهی است این طرح در آینده ای نزدیک باهمکاری مردم عزیز و طبیعت دوست استان بوشهر، در سراسر استان به اجرا گذاشته خواهد شد.
  برابر اظهارات این مقام مسئول ، مقدمات اجرایی شدن طرح حفاظت مشارکتی ازپلنگ ایرانی با حضور موسسه مطالعات پلنگ آسیایی بصورت پایلوت در بخش ارم و محدوده شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم بخش بوشکان مهیا شده و با اجرای آن انتظار می رود با همکاری جوامع محلی، زیستگاه پلنگ بطور دقیق شناسایی و امن تر شود، ضمن اینکه بومیان منطقه آموزش های لازم در خصوص استفاده پایدار و بی خطر از طبیعت و نحوه صحیح برخورد با حیات وحش را فرا گیرند.

   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر