منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
اخبار مهم استانها
 • کد خبر: d9a38dd
 • مطالعات محیط زیست فارس در حوزه‌های ریزگردها، آب و جنگل انجام می شود
  مدیرکل محیط زیست استان فارس از انجام پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی در سه حوزه ریزگرد، جنگل و آب در سطح استان از سوی این اداره کل خبر داد.
 • 1394/7/4 شنبه2015-09-26T11:43:04+03:30.
 • به گزارش مهر، حمزه ولوی  از  برنامه های بلند مدت در سطح استان خبر داد و گفت:  یکی از این حوزه های بلندمدت در بخش ریزگردها است. محیط زیست فارس در استانداری پیشنهاد داد مطالعاتی در خصوص ریزگردها داشته باشند که بر این اساس چگونگی گسترش، چگونگی مدیریت، نحوه مقابله با آن مورد مطالعه قرار می گیرد.

  مدیرکل محیط زیست استان فارس ادامه داد: زمانیکه مطالعات به اتمام رسید نتایج بررسی ها و تحقیقات در اختیار دستگاه های ذی‌ربط اجرایی قرار می گیرد تا به مرحله اجرا برسد.

  وی گفت: نقش محیط زیست در این حوزه استراتژیست و تسهیل گر است و وارد فاز اجرا نمی شود.

  حمزه ولوی بیان کرد: این پروژه پس از پیشنهاد، در کارگروه های مربوطه با حضور تمام دستگاه های ذی ربط به تصویب رسید.

  مدیر کل محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه دومین پروژه مطالعاتی در حوزه جنگل‌ها اجرا می شود، افزود: مشابه همین طرح بلند مدت نیز در حوزه جنگلهای استان پیش بینی شده است.

  وی گفت: بر اساس این پروژه، مطالعاتی مبنی بر دلیل خشکی جنگلها، نحوه مدیریت جنگل و... انجام می شود و نتیجه آن در اختیار سازمانهای اجرایی قرار می گیرد تا به مرحله اجرا برسد.

  ولوی با اشاره به اینکه برای امسال نیز پروژه مطالعات آب را نیز رقم خواهیم زد، افزود: این مطالعات حداقل برای دو حوزه آبریز مهارلو و «کر و سیوند» صورت خواهد گرفت که طی این پروژه متخصصان زیادی از حوزه های اجتماعی، فرهنگی، منابع طبیعی، کشاورزی ، امور آب و... در کنار هم به مطالعات قوی در حوزه آب می پردازند و نتیجه مطالعات در اختیار ستادی به عنوان احیاء تالاب های استان قرار می گیرد و در این ستاد بودجه بندی‌ها، برنامه ریزی‌ها و اعتبارات مشخص می شود و در اختیار هر فرمانداری که در مطالعات هدفگذاری شده اند قرار می گیرد تا به مرحله اجرا برسد.

  مدیر کل محیط زیست استان فارس با بیان اینکه با این برنامه ریزی های بلند مدت می توان منشاء اثرات مطلوب در جامعه بود، افزود: البته از کارهای روزمره نیز غافل نیستیم و همواره آنها را مد نظر قرار می دهیم اما اینکه بخواهیم فقط به کارهای روزمره برسیم طبیعتا از اهداف کلان بازخواهیم ماند.

  ولوی گفت: به عنوان نمونه وقتی خودمان را درگیر مسائل موردی نظر ریختن زباله در یک منطقه کنیم ممکن است چندی بعد همان زباله ها در جای دیگری ریخته شود اما وقتی این مشکل زباله ها را در کارگروه پسماند استان مورد بررسی قرار دهیم و برای جمع آوری و مدیریت آن سازمانی را مسئول کنیم و برای آن سازمان نیز اعتبار لازم را در نظر بگیریم به این شکل توانستیم یک مشکل رادر یک برنامه ریزی کامل حل کنیم.


  وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه کشور ما دارای پیشینه قوی تمدنی است و دستاوردهای مختلفی را نیز داشته است، بیان کرد: ما مخترع قنات بودیم و سالها پیش توانستیم آب را مدیریت کنیم و اکنون نیز با این سابقه علمی می توانیم برنامه ریزیهای درست و مناسبی داشته باشیم.

  مدیر کل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه ما از نظر برخورداری از دانش مشکلی نداریم، افزود: در این راستا نیازمند برنامه ریزی و در عین حال خودباوری هستیم.


  راه اندازی تورهای گردشگری برای دانش آموزان/ پیگیری ایجاد مدارس جامع محیط زیستی

  ولوی در بخش دیگری از سخنان خود درباره لزوم آشنایی دانش آموزان و نوجوانان با محیط زیست گفت: در این رابطه طرح تورهای گردشگری دانش آموزان را در پنج منطقه محیط زیستی را در نظر داریم.

  وی گفت: برای این اقدام نیاز به اعتبارات و همچنین مکان استقرار دانش آموزان در مناطق محیط زیستی هست که در صورت محقق شدن می توانیم این تورها را اجرا کنیم.

  مدیر کل محیط زیست فارس همچنین با اشاره به مدارس محیط زیستی نیز بیان کرد: دنبال ایجاد مدارس جامع زیست محیطی هستیم که در این رابطه مطالب و محتوای ویژه ای را برای دانش آموزان داشته باشیم.

  ولوی گفت: در این رابطه دو مدرسه در شیراز اعلام آمادگی کردند که پیگیر این پروژه نیز هستیم.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر