منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: bd92f35
 • کارگاه آموزشی مشارکت در حفاظت از پارک ملی خبر برگزار شد/ آموزش و جلب مشارکت بومیان نخستین گام برای حفظ محیط زیست
  نظر به انتخاب پارک ملی خبر به عنوان پایلوت اجرای برنامه های مدیریت مناطق، کارگاه دو روزه آموزشی _ توجیهی نقش مشارکت سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و جوامع محلی در حفاظت از پارک ملی خبر به همت اداره کل حفاظت محیط زیست این استان، برگزار شد.
 • 1395/5/5 سه‌شنبه2016-07-26T14:37:16+04:30.
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، این کارگاه با توجه به نقش و مسئولیت همگانی برای حفظ محیط زیست کشور و در راستای حفظ حقوق نسل های آینده و با هدف آموزش شهروندان و جلب توجه و مشارکت آن ها در حفظ محیط زیست برگزار شد.
   

  با توجه به اینکه حفظ محیط زیست، رکن اساسی توسعه پایدار است و جوامع بومی و محلی به واسطه مجاورت و همسایگی با مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از مهم ترین نقش و جایگاه برای حفظ آن برخوردار هستند، ایجاد تعامل، آموزش و جلب مشارکت آنان یکی از اولویت های مهم این سازمان محسوب می شود.

  تاکید بر تجدید ناپذیری و عدم برگشت بسیاری از سرمایه های طبیعی و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در صورت نابودی، معرفی روش های نوین حفاظت از محیط زیست در دنیا، بازخوانی اهمیت مشارکت سازمان های مردم نهاد و فعالان حوزه محیط زیست، جوامع بومی و محلی، متخصصان و دانشگاهیان و کلیه آحاد جامعه در حفظ محیط زیست از جمله مباحث مطروحه در این کارگاه بود.

  لازم به ذکر است، یکی از مهم ترین توصیه های اصول و معیارهای مورد قبول بین المللی و دیدگاه های جدید مدیریتی به دولت ها، استفاده از ظرفیت همکاری و مشارکت ذینفعان بویژه جوامع محلی، نهادهای غیردولتی در حفاظت و مدیریت محیط زیست به عنوان یک اصل ضروری و اجتناب ناپذیر است.

  گفتنی است، پارک ملی خبر یکی از مناطق حفاظت‌شده در شهرستان بافت استان کرمان است که ۱۴۹ هزار و ۹۸۳ هکتار وسعت دارد. پارک بدلیل دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشتهای متعدد، حوزه‌های آبخیز متنوع، در استان و کشور کم نظیر است.

  پارک ملی خبر یازدهمین منطقه ایران است که عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است. این پارک در سال ۱۳۵۰با عنوان منطقه حفاظت شده و در سال ۱۳۵۴ تحت عنوان پناهگاه حیات وحش خبر و روچون مورد حفاظت قرار گرفت، در نهایت در سال ۱۳۷۰ بعنوان منطقه گردشگری فرهنگی در سازمان فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۸ قسمت عمده این منطقه به پارک ملی ارتقاء یافت.

   


   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر