منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 30128cf
 • عضو موسسه خزنده‌شناسان پارسی مطرح کرد
  پایش منطقه حفاظت شده هماگ برای تشخیص جمعیت گکوی پارسی ضیایی
  عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه کردستان و عضو موسسه خزنده‌شناسان پارسی از ضرورت پایش منطقه حفاظت شده هماگ در استان بوشهر به منظور کنترل جمعیت گونه تازه کشف شده مارمولک معروف به گکوی پارسی ضیایی خبر داد.
 • 1395/3/4 سه‌شنبه2016-05-24T12:17:34+04:30.
 • هانیه غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اینکه "گکوی پارسی ضیایی" حدود یک سال پیش‌ کشف شد ولی انتشار خبر آن مشروط به انتشار مقاله علمی و تایید موسسات علمی بین‌المللی بود، گفت: تفاوت‌های این گونه با سایر گونه‌های گکوی شناخته شده به قدری زیاد است که جنس جدیدی تعریف شد و به احترام دکتر هوشنگ ضیایی به گکوی پارسی ضیایی مشهور شد.

  وی با بیان اینکه کشف یک گونه متفاوت در حد جنس برای اولین بار است که در میان خزندگان و دوزیستان اتفاق می‌افتد و جنس یک رده بالاتر از گونه است، اظهار کرد: منطقه حفاظت‌شده "هماگ" زیستگاه این گونه و جنس جدید به نوعی حالت جزیره‌ای دارد؛ چون استقرار این زیستگاه در یک منطقه کوهستانی و مرتفع که از طریق یک بخش کم‌ارتفاع احاطه شده، باعث جدا افتادن این زیستگاه جدا شده است.

   ساخت جاده و باغکاری در زیستگاه گکوی پارسی ضیایی

  این کارشناس حوزه خزندگان با اشاره به اینکه احتمال تعریف برنامه حفاظتی برای منطقه حفاظت‌شده هماگ وجود دارد، افزود: گمانه‌هایی در مورد ساخت و ساز جاده در این منطقه حفاظت‌ شده و باغکاری وجود دارد. با معاونت محیط طبیعی زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر خزندگان این سازمان ارتباطاتی برقرار کرده‌ و پیشنهاد خود مبنی بر پایش دقیق منطقه را به منظور تعیین جمعیت "گکوی پارسی ضیایی" مطرح کرده‌ایم. 

   تعریف برنامه پایشی برای منطقه حفاظت شده هماگ

  غفاری با بیان اینکه این گونه و جنس جدید مارمولک بعد از سفر و گشت سه ساله در منطقه هماگ کشف شده است، گفت: این گونه شب‌زی است که همین موضوع پیدا کردن آن را سخت‌تر می‌کند و مسلما جمعیت زیادی در منطقه ندارد چون اگر تعداد آن بالا بود، زودتر از اینها یافت می‌شد، بنابراین همه اینها این نیاز را می‌طلبد که برنامه پایشی برای منطقه تعریف و جمعیت این گونه مشخص شود و با تهدیدات زیست محیطی ناشی از عوامل انسانی مقابله شود.

  این کارشناس حوزه خزندگان در مورد احتمال وجود گکوی پارسی ضیایی در دیگر نقاط کشور اظهار کرد: با توجه به ویژگی‌های زیستگاهی این منطقه که با بقیه بخش‌های کشور متفاوت است، احتمال یافت شدن این گونه در جای دیگر کم است ولی با قاطعیت نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد.

   ضرورت تدوین برنامه حفاظتی برای خزندگان

  این عضو موسسه خزنده شناسان پارسی با اشاره به اینکه هدف این تشکل محیط زیستی حفاظت از خزندگان و دوزیستان کشور است، گفت: فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگ‌سازی از جمله برنامه‌های موسسه خزنده شناسان پارسی است. در همه جای دنیا درجه حفاظتی یک گونه است که اهمیت آن را مشخص می کند، ولی در ایران جثه حیوان قابل توجه است و تدوین طرح های حفاظتی برای گونه‌ها با محوریت جثه آنها صورت می‌گیرد.

  غفاری با تاکید براینکه در کشور توجه به گونه‌ها و تدوین برنامه حفاظتی در ابتدا مخصوص پستانداران بعد پرندگان و در صورت وجود بودجه برای خزندگان و دوزیستان است، افزود: بنابراین این گروه از همه مظلوم‌تر هستند؛ در حالیکه نیاز است برا ی همه گونه‌ها برنامه حفاظتی تدوین شود.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر