منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 69230b9
 • علت خشکیدگی جنگل های زاگرس از زبان کارشناس «فائو»
  لوله های گاز و نفت کماکان جان بلوط ها را می گیرد
  دکتر «شیروما» در بازدید از جنگل‌های بلوط استان ایلام، اظهار کرد: چرای بی‌رویه دام، بهره‌برداری از جنگل‌ها جهت تولید زغال و سوخت، وجود ریزگردهای دوره‌ای، تبدیل اراضی جنگلی به اراضی کشاورزی، شخم زیراشکوب برای خودکفایی در تولید گندم و بعضاً عبور خط لوله‌های گاز، نفت و آب ازجمله عواملی هستند که تأثیرات منفی روی جنگل‌ها زاگرس داشته است.
 • 1395/3/4 سه‌شنبه2016-05-24T12:14:57+04:30.
 • به گزارش خبرگزاری برنا-ایلام-کارشناس سلامت و حفاظت از جنگل سازمان فائو گفت: این تیم تحقیقاتی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و هیئتی متشکل از اساتید،کارشناسان و صاحب‌نظران بین‌المللی به ایلام آمدند تا از نزدیک در جریان روند احیاء و تیمار بهداشتی درختان بلوط این استان قرار گیرند.

  شیروما خاطرنشان کرد: فعالیت‌های بسیار ارزنده‌ای تاکنون در سایه تفکر صحیح در استان ایلام انجام‌شده و کارهای صورت گرفته در متوقف کردن روند خشکیدگی و بهبود و احیاء این جنگل‌ها نقش مؤثری داشته است.

  در ادامه «رضا احمدی» مدیرکل منابع طبیعی ایلام نیز اظهار کرد: هدف اصلی این سفر را بررسی اقدام‌های صورت گرفته درزمینهٔ مبارزه با خشکیدگی، عملیات بهداشتی، کارهای احیایی و نهال‌کاری و حضور و مشارکت مردم در امر جلوگیری از تخریب و احیاء جنگل‌های استان است.

  وی افزود: بخشی از معیشت مردم منطقه به جنگل و محصولات فرعی آن وابسته است و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سیاست‌ها و برنامه‌های خود با روش‌های مشارکتی از توان جوامع محلی برای حفظ، احیاء و بهره‌برداری اصولی از این جنگل‌ها استفاده می‌کند.

  احمدی خاطرنشان کرد: در سال 87 با مشاهده اولین آثار خشکیدگی در جنگل‌های استان کلیه کارشناسان این اداره کل جهت بررسی موضوع بسیج شدند و در سال 89 نیز آماربرداری صددرصدی 800 هکتار از این جنگل‌ها شروع شد و بر اساس این مطالعات و جنگل گردشی‌های صورت گرفته متوجه شدیم بالغ‌بر 11 درصد از جنگل‌های استان دچار خشکیدگی صددرصدی شده‌اند.

  مدیرکل منابع طبیعی ایلام تصریح گرد:در پی این موضوع پهنه‌بندی مناطق خشکیده شروع شد و تهیه نقشه تمامی شهرستان‌ها به‌تناسب خشکیدگی صورت گرفت و از سازمان‌های بین‌المللی درخواست کمک کردیم که منجر به این شد در سال 91 خانم جولیان آلارد و هیئت همراه، پرفسور هانس موله از کشور آلمان، دکتر میرابوالفتحی و دکتر عبایی، در سال 93 دکتر شیروما و پرفسور مولینا و در سال 94 نیز دکتر شیروما و هیئت همراه از جنگل‌های استان بازدید کنند.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر