منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
 • کد خبر: b5e5063
 • ابتکار در نشست با خبرنگاران حوزه محیط زیست: خبرنگاری محیط زیست از دشوارترین عرصه ها است/ درگیرحاشیه ها نمی شویم/ انتقال آب بین حوضه ای آخرین راهکار است/ بنای ما تعامل با مجلس است/ مخالف برداشت چوب از جنگل هستیم
  معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به منتفی شدن شکایاتی که در دوره قبل از خبرنگاران شده بود، گفت:عهد بسته ایم تا آخر دوره ازهیچ رسانه ای شکایت نکنیم و بنا نداریم درگیرحاشیه ها شویم.
 • 1395/5/19 سه‌شنبه2016-08-09T19:38:03+04:30.
 • به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشستی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، افزود: خبرنگاری در حوزه محیط زیست یکی از دشوارترین عرصه هاست چون فعالیت در محیط زیست دشوار است.
   

  وی ضمن تشکر و قدردانی از اصحاب رسانه فعال در حوزه محیط زیست، اظهار داشت: امروزه آگاهی نسبت به مسائل محیط زیست در سطح رهبران و تصمیم گیران در دنیا متحول شده و بسیاری از حکام نسبت به این موضوع اهمیت ویژه ای قائل هستند.این تحول درعرصه جهانی و حتی داخلی مرهون زحمات خبرنگاران است.

  ابتکار گفت: به علت سرعت بالای تغییر اقلیم و عوارض زیانبار آن اعم از تخریب ها و آلودگی ها نیاز به آگاهی و اطلاع رسانی بیشتر داریم زیرا هر روز موضوعات جدید محیط زیستی با ابعاد مختلف مطرح می شود.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تا کنون فکر می کردیم زباله و پسماند در خشکی مهمترین مشکل این بخش است اما حدود یکسال است که معضل زباله های دریایی مطرح شده است، پیش بینی می شود 30 تا 50 سال آینده میزان پلاستیک در دریاها از ماهیان بیشتر شود.

  وی ادامه داد:اکنون قاچاق حیات وحش در حال کسب کردن رتبه چهارم در دنیا است؛ براین اساس کشورهای زیادی در صدد مقابله با آن برآمده اند، به عنوان مثال کنیا 180 تن عاج را در آتش سوزاند و اعلام کرد ارزش عاج فقط بر روی حیوان است.

  وی به نقش خبرنگاران در این عرصه تاکید کرد و افزود: با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می توان جلوی این دست اندازی ها به طبیعت را گرفت.

  درگیرحاشیه ها نمی شویم

  ابتکاراظهار کرد: از حدود سه سال گذشته که به سازمان حفاظت محیط زیست آمدم اعلام کردم که بنا داریم در یک محیط تعاملی، سازنده، مثبت و به دور از برخوردهای امنیتی با رسانه ها همکاری کنیم و دراین راستا تعداد زیادی از شکایاتی که در دوره قبل از تعدادی خبرنگاران شده بود، منتفی شد؛ عهد بسته ایم تا آخر دوره از هیچ رسانه ای شکایت نکنیم.

  وی ادامه داد: تا به امروز هم این سیاست را با وجود اینکه درکمال ناجوانمردی برخی از رسانه ها همتشان را به تخریب گذاشته اند، ادامه داده ایم؛ یک رسانه حدود 400 خبرسازی و دروغ را مطرح کرده است اما ما تلاش کردیم از اصل کار خودمان منحرف نشویم و در حد توان نیز پاسخگو بودیم.

  معاون رییس جمهوری گفت: از نقد استقبال می کنیم؛معتقدیم در کار اجرایی امکان اشتباه وجود دارد و رسانه به عنوان دیده بان می تواند در این عرصه کمک کند زیرا بنا نداریم درگیر حاشیه ها شویم.

  بسیاری از مسائل محیط زیست به بحران تبدیل شده است

  ابتکاراظهار کرد:امروزه بسیاری از مسائل محیط زیستی به بحران تبدیل شده است، تعداد زیادی از گونه های گیاهی و جانوری در معرض تهدید انقراض قرار دارند، زمانی یخ ها جایگاه مناسبی برای نگهداری مواد زائد خطرناک بود اما امروزه با گرم شدن زمین و آب شدن یخ ها شاهد آزاد شدن این مواد زائد هستیم.

  جنگ و محیط زیست

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جنگ، ناامنی، تروریست و ترویج خشونت تاثیر بسیار سوئی بر محیط زیست دارد و اینکه این موضوعات تا چه حد آثار متقابل دارد و دنیا را تهدید می کند، در اجلاس وزراء پیشنهاد دادیم که بر روی ردپای اکولوژیک و کربن ناشی از جنگ بر محیط زیست کار کنند.

  وی گفت: امروزه یکی از مشکلات و دغدغه های محیط زیستی بروز ریزگردها است که برخی سعی می کنند در عین حال موضوع را ساده و پیش پا افتاده تلقی کنند و می گویند ' خانم ابتکار آب بپاش' ، این افراد انتظار دارند که آب بپاشیم تا گرد و غبار فرو بنشیند!

  وی افزود: کانون های اصلی گرد و غبار در غرب ایران از کشور عراق است؛ه بررسی ها نشان می دهد 8 میلیون هکتار کانون بحرانی در این کشور وجود دارد، همچنین 2 میلیون و 800 هزار هکتار کانون بحرانی در ایران شناسایی شده است.

  ابتکار به بروز گرد و غبار اخیر در غرب کشور گفت: کانون این گرد وغبارخارجی و منطقه تحت تاثیر این توفان به طول 200 کیلومتر و 8 کیلومتر ارتفاع بود.

  وی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار راه حل دارد، افزود: این کار زمانبر است و از عهده یک کشور هم نمی آید، سال گذشته تلاش کردیم موضوع گرد و غبار را بین المللی کنیم و با تلاش های ایران این موضوع در سازمان ملل به یک موضوع بحرانی تبدیل شد و در این راستا 4 تفاهم نامه در سازمان ملل داریم، در واقع ایران پرچمدار یک جریان جهانی برای مقابله با گرد و غبار شده است، این روند را ادامه می دهیم و امیدواریم تا به مجامع بین المللی برای حل آن فشار وارد کنیم.

  ابتکار گفت: برنامه های داخلی در مورد مقابله با گرد و غبار را نیز دنبال می کنیم که یکی از مهمترین این اقدامات احیای تالاب ها و دریاچه ها است، به عنوان مثال وضعیت ثابت دریاچه ارومیه در تیرماه نشان می دهد در این زمینه موفق بوده ایم.

  وی افزود: در مورد احیای تالاب ها هم کارهای زیادی انجام شده است، کارهای مطالعاتی، تصویب برنامه های اجرایی و تامین حقابه از سوی وزارت نیرو برخی از این اقدامات است.

  جمع آوری گازهای فلر

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سفر اخیر خود به جنوب کشور گفت: اولین قرارداد ایران برای جمع آوری گازهای فلر در اهواز با هدف کاهش آلودگی هوا، حفظ ذخایر و جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای امضا شد که بر اساس آن قرار است 42 میلیون متر مکعب گاز جمع آوری شود، این کار باید برای تمام فلرها اجرایی شود.

  وی گفت:افتتاح تصفیه خانه فاضلاب بندر ماهشهر و ابلاغ دستورالعمل HSE ( ایمنی ، بهداشت ، محیط زیست ) پارس جنوبی از سوی وزارت نفت از دیگر برنامه های این سفربود.

  انتقال آب بین حوضه ای آخرین راهکار

  معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از نظر این سازمان انتقال آب بین حوضه ای آخرین راهکار آنهم منوط به داشتن ارزیابی زیست محیطی است.

  ابتکار افزود: امروزه در دنیا برای انطباق برنامه های توسعه با محیط زیست از ابزاری به نام ارزیابی زیست محیطی استفاده می کنند که ما در برنامه سوم توسعه آنرا داشتیم اما در یک دوره اجرای آن کاملا تفننی شده بود.

  وی اظهار کرد: در دولت قبل یک سری طرح ها ارزیابی زیست محیطی دریافت کرده اند که از نظر ما قابل قبول نیستند، اکنون دولت در حال اندیشیدن تدابیری برای این طرح ها است.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اکنون 52 مورد طرح مشمول ارزیابی زیست محیطی اعم از سدسازی ، راه سازی و واحدهای پتروشیمی در شورای عالی محیط زیست تصویب شده است و یکی از کارهایی که سازمان محیط زیست در راه تسهیل این روند انجام داده است تفویض اختیار به استان ها است که روند ارزیابی با نظارت سازمان دراستان ها انجام می شود.

  معاون رییس جمهوری اظهار کرد: در خصوص انتقال آب بین حوضه ای اعتقاد داریم ابتدا باید اصلاح مدیریت منابع و نحوه مصرف آب در کشور درست شود، اگر تمام راهها در یک منطقه اعم از بازچرخانی آب، اصلاح الگوی مصرف، اصلاح کشت و نحوه آبیاری و تعادل بخشی میان برداشت از سفره های زیر زمینی و تزریق به آن انجام شد، با ارزیابی زیست محیطی می توان بر روی اجرای انتقال بین حوضه ای صحبت کرد.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بدون ارزیابی زیست محیطی کار انتقال آب بین حوضه ای انجام نمی شود.

  وی گفت: اتفاق بلداجی یک اختلاف نظر بین مردم، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو بود و به سازمان محیط زیست ارتباط مستقیمی نداشت.

  شماری از مردم شهر بلداجی در استان چهارمحال و بختیاری از انتقال آب سبزکوه به بروجن ابراز نگرانی کرده و توجه مسوولان را به این امر خواستار شدند.

  ابتکار همچنین به طرح انتقال آب تالاب چغاخور در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این طرح تاییدیه ارزیابی زیست محیطی ندارد و ما با اجرای آن موافق نیستیم.

  وی به سد شفارود در استان گیلان اشاره کرد و افزود: سدها از جمله سد شفارود هم باید ارزیابی زیست محیطی داشته باشد.

  ابتکار اظهار کرد: در دولت قبل یک سری طرح ها ارزیابی زیست محیطی دریافت کرده اند که از نظر ما قابل قبول نیستند، اکنون دولت در حال اندیشیدن تدابیری برای این طرح ها است.

  وی با تاکید بر اینکه ما طرفدار ارزیابی زیست محیطی و رعایت قانون در عرصه حفظ محیط زیست هستیم گفت: برخی کشورها قوانین سختگیرانه ای در رابطه با محیط زیست دارند اما در کنار آن طرح های انتقال آب و آب شیرین کن ها را هم دارند.

  ابتکار افزود: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می کند ابتدا شرایط را می بینیم و بعد آنرا مورد ارزیابی قرار می دهیم، از نظر ما انتقال بین حوضه ای آخرین راهکار آنهم با داشتن تاییدیه ارزیابی زیست محیطی است.

  مقابله با برداشت چوب از جنگل ها

  معاون رییس جمهوری افزود: برای حفاظت و جلوگیری از برداشت چوب در جنگل های هیرکانی، زاگرس، بلوط و حراء برنامه هایی داریم اما برای جنگل هیرکانی به عنوان یک گنجینه ارزشمند برنامه جداگانه ای با سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری داریم .

  وی اظهار کرد: تاکنون جلسات متعددی میان دو سازمان حفاظت محیط زیست و جنگل ها مراتع و آبخیزداری در خصوص برداشت چوب از جنگل های هیرکانی تشکیل شده است ، سازمان محیط زیست معتقد است بهره برداری چوب از جنگل های هیرکانی باید متوقف و مانع قاچاق چوب شویم این کار برای کم شدن فشار بر جنگل است که در این زمینه تا حدودی با سازمان جنگل ها اختلاف نظر داریم.

  ابتکار ادامه داد: تاکنون در این زمینه چندین نامه به رییس جمهوری تقدیم کرده ایم و قرار شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی این کار را پیگیری کند ، از سوی دیگر لایحه استراحت جنگل را آماده کرده ایم که در دستور کار دولت قرار دارد.

  لایحه حمایت از محیط بانان در کمیسیون اجتماعی دولت

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در راستای حمایت از محیط بانان لایحه ای در این زمینه تهیه شده که اکنون در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و هنوز به مجلس نرفته است.

  وی گفت: عده ای از حقوقدانان معتقدند که قانون کامل است و همانطور که از نیروهای انتظامی حمایت می شود از محیط بانان هم حمایت می شود و نیازی به قانون جدید نیست اما عده ای معتقدند باید کار بیشتری در راستای حمایت از محیط بانان انجام شود از این رو لایحه حمایت از محیط بانان در دست بررسی است.

  ابلاغ دستورالعمل مدیریت منابع طبیعی در بحث گردشگری

  معاون رییس جمهوری گفت: امسال دستورالعمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در مدیریت منابع طبیعی در شورای عالی گردشگری تهیه و ابلاغ شده است که امیدواریم در هفته دولت اولین دستورالعمل مدیریت منابع طبیعی در بحث گردشگری را داشته باشیم.

  وی افزود: بر اساس این دستورالعمل هیچ واگذاری انجام نمی شود بلکه تاکید بر جلب مشارکت مردمی و بخش خصوصی است، برای این کار با تمام استانداران تفاهم نامه امضا کرده ایم و خواستیم تا طرح های مدیریت مناطق و منابع طبیعی را تهیه و برای آن تامین بودجه کنند.

  ابتکار ادامه داد: بر این اساس استان های مختلف روستاهایی را معرفی کردند که اقدامات خوبی برای جذب گردشگر و اکوتوریسم در کنار حفظ محیط زیست انجام شده است و امیدواریم بتوانیم این الگوهای موفق را در جشنواره ای معرفی کنیم.

  جشنواره بین المللی فیلم سبز

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست به برگزاری جشنواره فیلم سبز اشاره کرد و گفت: این جشنواره در 60 شهر ایران و با حضور 400 فیلم خارجی از 41 کشور برگزار شد که بازتاب بین المللی بسیار خوبی برای کشور داشت.

  اجلاس بین المللی دین فرهنگ و محیط زیست

  ابتکار اظهار کرد: سال گذشته اجلاس بین المللی دین ، فرهنگ و محیط زیست با حضور نمایندگان ادیان مختلف از دنیا در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که اتفاق مهمی در عرصه گفت و گو و تعاملات بین المللی بود و خوشحالیم که یک جریان سازی فرهنگی در این زمینه ایجاد شده است.

  دستورالعمل محیط زیستی برای مدارس کشور ابلاغ می شود

  معاون رییس جمهوری به تعامل سازنده سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش اقدامات خوبی در زمینه گنجاندن مطابی زیست محیطی در کتاب های درسی انجام داده است.

  وی افزود: اکنون 60 مورد مطلب در خصوص مسائل محیط زیست برای قرار گرفتن در کتاب های درسی تعیین شده است، همچمنین آموزش محیط زیستی معلمان از دیگر برنامه های مشترک سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش است.

  ابتکار ادامه داد: دستورالعمل محیط زیستی برای مدارس سراسر کشور تهیه شده و به زودی ابلاغ می شود که در آن بر مدیریت سبز مدارس، مشارکت دانش آموزان در حفظ محیط زیست و آموزش معلمان تاکید شده است.

  وی افزود: در کنار آن مدرسه طبیعت را داریم که اکنون 16 مدرسه طبیعت در کشور فعال است و دانش آموزان در این مدارس به صورت تجربی با طبیعت و محیط زیست آشنا می شوند.

  ابلاغ دستورالعمل محیط زیستی برای دانشگاه ها

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همکاری مشترکی هم با وزارت علوم تحقیقات و فناوری داریم که در ادامه اجرای ماده 190 مدیریت سبز ، دستورالعمل محیط زیستی برای دانشگاه ها تهیه و به زودی ابلاغ خواهد شد که در آن بر مشارکت دانشجویان در مدیریت سبز دانشگاه ها تاکید شده است.

  هر محیط بان یک مدرسه

  معاون رییس جمهوری گفت: طرح هر محیط بان یک مدرسه را هم پیشنهاد داده ایم که بر اساس آن هر محیط بان در نزدیک ترین مدرسه به منطقه تحت حفاظت خود وارد و دانش آموزان را با اهمیت حفظ محیط زیست و کار محیط بانی آشنا می کند.

  آموزش محیط بانان

  ابتکار افزود: با برنامه ریزی های انجام شده قرار است امسال 600 نفر از محیط بانان تحت آموزش قرار گیرند که این دوره موجب توان افزایی و آموزش های تخصصی کم نظیر می شود و بعد از این دوره دیگر محیط بان آموزش ندیده ای نخواهیم داشت.

  وی ادامه داد: همچنین ماه آینده دور دوم آموزش محیط یانان به اتریش را خواهیم داشت و قرار است تا پایان سال 200 نفر از کارشناسان، مدیران و محیط بانان دوره های آموزشی بین المللی را گذرانده باشند.

  معاون رییس جمهوری گفت: با انعقاد قرار داد با کشورهای کره، چین، ژاپن ، نروژ و اتریش دوره های آموزشی مشترک خواهیم داشت.

  بنای ما تعامل با مجلس است

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر نقش مهم مجلس در راستای حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت: بنای کار ما تعامل با مجلس دهم است و امیدواریم بتوانیم موارد و کارهایی که در مجلس نهم معطل و بلاتکلیف ماند در مجلس دهم سروسامان دهیم.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر