منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
 • کد خبر: 1ecae11
 • کارنامه محیط زیستی وزارت امور خارجه منتشر شد
  وزارت امور خارجه می تواند از طریق سفارتخانه‌های ج.ا.ایران در کشورهای دیگر در کنار سایر فعالیت‌ها، زمینه ایجاد و گسترش ارتباط با مراکز محیط‌زیستی، تشکل‌ها، دانشگاه‌ها و سایر موارد مرتبط با محیط زیست را فراهم نماید و گام مهمی‌ در ارتقا دانش و عملکرد محیط‌زیستی کشور بردارد.
 • 1395/5/16 شنبه2016-08-06T08:50:28+04:30.
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، عملکرد محیط‌زیستی وزارت امور خارجه با توجه به تشکیل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار، کارگروه محیط زیست و جذب نیروی کارشناس محیط زیست در این وزارتخانه قابل توجه است. از دیگر اقدامات قابل توجه در این وزارتخانه تهیه خبرنامه تغییرات آب و هوا است.
  مسلما اگر وزارت امور خارجه، از طریق سفارتخانه‌های ج.ا.ایران در کشورهای دیگر در کنار سایر فعالیت‌ها، زمینه ایجاد و گسترش ارتباط با مراکز محیط‌زیستی، تشکل‌ها، دانشگاه‌ها و سایر موارد مرتبط با محیط زیست را فراهم نماید، گام مهمی‌در ارتقا دانش و عملکرد محیط‌زیستی در کشور برداشته خواهد شد.
   علاوه بر موارده فوق وزارت امور خارجه در بسیاری از کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی ایجاد شده در سطح ملی جهت پاسخگوئی به نیازها و تعهدات بین‌المللی و تعیین مواضع کشور در قبال معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی چون کمیته ملی تغییر آب و هوا، کارگروه مذاکراتی تغییر آب و هوا، کارگروه ملی تدوین استراتژی نیل به اقتصاد کم کربن، کمیسیون ملی زمین و مسکن در ارتباط با یونسکو، کمیته ملی بیابان زدایی، کمیته ملی تنوع زیستی، کمیته‌های راهبری اجرای طرح‌های محیط‌زیستی مرتبط با اعتبارات اعطایی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست حضور موثر دارد.
  همچنین این وزارت امور خارجه در عرصه دو جانبه و بین‌المللی تلاش نموده از طریق طرح و تصویب قطعنامه‌ها و تهیه و اجرای برنامه‌های مشترک نسبت به جلب توجه محافل بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین کشورهای همسایه به همکاری در اجرای مشترک طرح‌های محیط‌زیستی بکوشد.
  لازم به ذکر است وزارت امور خارجه مسئولیت مرجعیت ملی برخی از مهمترین معاهدات بین‌المللی در زمینه محیط زیست همچون کنوانسیون تغییرات آب و هوا، کنوانسیون بیابان زدایی و کنوانسیون تنوع زیستی و سازمان ها و برنامه‌های فعال در عرصه محیط زیست مانند برنامه عمران ملل متحد، صندوق تسهلات جهانی محیط زیست (جف)، کمیسیون توسعه اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای منطقه آسیا و اقیانوسیه،کنوانسیون رامسر در زمینه حفاظت از تالاب‌ها و کنوانسیون گونه‌های مهاجر وکنوانسیون مقابله با تجارت غیر قانونی گونه‌های در معرض خطر را بر عهده دارد.
  امید می‌‌رود با توجه به بند 15 سیاست‌های کلی محیط زیست وزارت خارجه و گامه ای موثر و شایسته این وزارتخانه در این خصوص، زمینه تقویت دیپلماسی محیط زیست در عرصه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم گردد.
  با توجه به ساختارهای مناسب ایجاد شده در وزارتخانه از جمله تشکیل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار، کار گروه محیط زیست و تعیین 6 کارشناس محیط زیست در اداره امور بین‌المللی محیط زیست که جای قدردانی دارد. پیشنهاد می‌‌گردد تا کارشناسان امور بین الملل محیط زیست بخشی از فعالیت خود را نیز صرف برقراری ارتباط بین تشکل‌های محیط‌زیستی داخلی با گروه‌های محیط‌زیستی خارجی نمایند تا امکان تبادل نظر و تجربیات بین این گروه‌های داخلی و خارجی فراهم گردد.
  وزارت خارجه در بخش پژوهش، پیگیری پروژه امکان سنجی یکسان سازی استانداردهای محیط‌زیستی کشورهای عضو اکو از طریق این وزارتخانه را ارائه داده است. همچنین در نظر گرفتن طرح تامین برق مورد نیاز وزارت امور خارجه از طریق انرژی خورشیدی بسیار قابل تقدیر است. حمایت از سمن‌ها و پروژه‌های تعریف شده با صندوق کمک‌های کوچک تسهیلات جهانی محیط زیست (جف) که در عملکرد محیط‌زیستی ارایه شده است می‌‌تواند در بخش پژوهش قرار گیرد. در کنار این امر، وزارت امور خارجه می‌‌تواند در پیگیری تفاهم نامه‌های امضا شده بین سازمان حفاظت محیط زیست و سایر کشورها نقش موثری داشته باشد.
  در شاخص مدیریت سبز به پیگیری توسعه فناوری اطلاعات و نهادینه ساختن آن در قالب ایجاد سامانه بانک اطلاعات اقتصادی و اثربخشی آن در کاهش مصرف کاغذ، حذف ترددهای اضافی و افزایش سرعت کار اشاره شده است. در شاخص مدیریت سبز می‌‌توان به کلیه اقدامات انجام گرفته در جهت اصلاح الگوی مصرف و بویژه کاهش مصرف سوخت، انرژی و کاغذ و تفکیک مواد زائد در مبدا، جمع آوری و نگهداری مواد زائد خطرناک مانند لامپ‌ها نیز اشاره نمود. با توجه به گزارش ارایه شده وزارتخانه 18 اقدام اساسی در زمینه پیاده سازی مدیریت سبز انجام داده که اقدام شایسته و قابل تقدیری در این زمینه است.
  در شاخص تعامل به تفاهم نامه بین دبیرخانه اکو و سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای پروژه امکان سنجی یکسان سازی استانداردهای محیط‌زیستی کشورهای عضو اکو در سال 2014 اشاره شده است. همچنین به امضا چند تفاهم نامه با سازمان‌های بین‌المللی محیط زیست از جمله یونپ و فروم جنگل سازمان ملل متحد اشاره شده و چند کارگاه آموزشی در محل دبیرخانه اکو نیز برگزار گردیده است.
  گفتنی است، کارنامه محیط زیستی دستگاه‌های اجرایی در دو سال نخست دولت یازدهم توسط دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و منتشر شد و این اقدام به این معناست که دولت به عنوان حافظ منافع ملت و مجری حرکت به سوی توسعه پایدار بیش و پیش از مردم، خود را پایبند به اصول حفاظت از طبیعت می داند. کارنامه حاضر بر اساس شاخص‌های عمومی و اختصاصی هر بخش و ارزیابی میزان دستیابی به اهداف تعیین شده، عملکرد دستگاه‌های دولتی را در معرض قضاوت و رده‌بندی قرار داده است.
  نباید از نظر دور داشت که دستگاه‌های دولتی در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و با وجود تحریم‌ها، موضوع محیط زیست را مورد پیگیری قرار داده‌اند. بر اساس تکلیف قانونی استفاده شده از ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه و آیین‌نامه اجرایی مربوطه، تمام دستگاه‌های اجرایی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظف هستند برای اعمال سیاست‌های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست نسبت به کاهش مصرف انرژی، آب، برق، گاز، مواد اولیه و تجهیزات مانند کاغذ، اقدام کنند.

  برای دریافت کارنامه سبز وزارت امور خارجه با فرمت پی دی اف کلیک کنید.
  برای دریافت کارنامه سبز وزارت امور خارجه با فرمت ورد کلیک کنید.
  كلمات كليدي : کارنامه محیط زیستی

   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر