منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
 • کد خبر: a45550b
 • ظرفیت بی‌سابقه برای محیط زیست ایران در عرصه‌ بین‌الملل
  رئیس مرکز امور بین الملل سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر جایگاه بی‌سابقه بین‌المللی ایران در حوزه محیط زیست گفت: تمامی دوره های آموزشی با اولویت بخشی به کارشناسان استانی برگزار خواهد شد.
 • 1395/5/13 چهارشنبه2016-08-03T09:16:51+04:30.
 • رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و تلاش های صورت گرفته برای افزایش همکاری های محیط زیستی دو جانبه و چند جانبه طی یک سال و نیم گذشته گفت: خوشبختانه این تلاش ها منجر به ایجاد ظرفیت بسیار مناسبی در حوزه های مختلف محیط زیست به ویژه حوزه های آموزش و فناوری های نوین شد.

  مجید شفیع پور ضمن یادآوری تفاهم نامه های متعدد منعقد شده میان سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف، خاطرنشان کرد: به دنبال یادداشت همکاری های منعقده با کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی و اتریش، فعالیت های متنوعی با هدف ارتقاء ظرفیت کارشناسی و مدیریتی سازمان حفاظت محیط زیست با تمرکز و اولویت بخشی به ادارات کل استانی در قالب دوره های رسمی آموزشی در سطوح گوناگون شکل گرفت.

  به گفته شفیع پور، برگزاری دو دوره آموزشی چهار نفره در ژاپن با موضوع مقابله با پدیده گرد و غبار و کنترل و ممانعت از آلودگی های محیط زیست دریایی در اسفندماه سال گذشته با توجه به تجربه و دانش ژاپن در حوزه محیط زیست دریایی و گرد و غبار به واسطه مواجهه با رخدادهای مختلف آلودگی دریایی، همچنین طوفان های گرد و غباری ناشی از کشورهای همسایه خود نظیر چین و مغولستان از جمله ظرفیت های بین المللی ایجاد شده است.

  این مسئول ادامه داد: زمستان امسال نیز، دو گروه چهار نفره دیگر از ایران برای بهره گیری از دو دوره آموزشی مرتبط با حفاظت از تنوع زیستی، همچنین اقتصاد سبز و اقتصاد مدور به ژاپن اعزام خواهند شد.

  رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به توافق انجام شده برای برگزاری ۱۵ دوره رسمی کوتاه مدت حداکثر یک ماهه از طریق آژانس همکاری های بین المللی ژاپن موسوم به جایکا اشاره کرد و افزود: هر یک از این دوره ها، میزبان دو تا پنج کارشناس محیط زیست ایران در سالجاری و نیمه نخست سال آینده خواهد بود.

  آموزش ۶۰ کارشناس محیط زیست طی سال با همکاری جایکا


  شفیع پور از ارائه پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی جمهوری اسلامی ایران به جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) برای برگزاری دوره‌های متوالی آموزشی ظرفیت سازی و الگوگیری از فرآیند روش انجام پایش، همچنین ارزیابی محیط زیستی پروژه های توسعه ای و عمرانی ظرف سه سال و برای۲۰ کارشناس محیط زیست در هر سال خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این پیشنهاد نیز با موافقت و نظر مثبت جایکا که به طور ضمنی نیز اعلام شده، اجرایی شود.

  وی ضمن تاکید بر این موضوع که تمامی دوره های آموزشی با اولویت بخشی به کارشناسان استانی برگزار خواهد شد، تصریح کرد: برنامه ریزی ها به گونه ای است که حداقل ۸۰ درصد ظرفیت های آموزشی بین المللی به کارشناسان استانی تخصیص یابد.

  اکوسیستم های آبی و تالابی محور دوره دوم آموزش محیط بانان در اتریش

  رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست، اتریش را از دیگر کشورهای همکار در زمینه برگزاری دوره های آموزشی محیط زیستی دانست و اضافه کرد: به دنبال دیدار وزیر محیط زیست اتریش از تهران در اواخر اسفندماه سال گذشته و مذاکرات صورت گرفته برای بسط همکاری های محیط زیستی دو جانبه، نخستین گروه محیط بانان و مدیران پارک های ملی برای بهره مندی از دوره آموزشی کوتاه مدت در این حوزه، به اتریش اعزام شدند.

  این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به نتایج مثبت کسب شده از این دوره برای ۱۲ محیط بان و رئیس پارک ملی اعزامی، مقرر شد شهریور ماه امسال دوره دوم این آموزش ها با اعزام ۱۲ نفر دیگر از محیط بانان و مدیران پارک های ملی استان ها برگزار شود.

  به گفته شفیع پور، محوریت دوره نخست محیط بانی اتریش با اکوسیستم کوهستانی و دوره دوم با اکوسیستم های آبی و تالابی است.

  حضور کارشناسان ایرانی در دوره بین المللی ویژه فناوری های نوین محیط زیستی کره جنوبی

  وی ضمن یادآوری سفر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به کره جنوبی در اواخر اردیبهشت ماه سالجاری، خاطرنشان کرد: این دیدار به دعوت رسمی وزیر محیط زیست کره جنوبی و دو هفته پس از نخستین سفر رئیس جمهوری کره جنوبی پارک گئون هائه به ایران انجام شد.

  رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست افزود: همزمان با این سفر، تفاهم نامه محیط زیستی ایران و کره جنوبی در سئول به امضاء رسید که از جمله بندهای مهم آن، طراحی دوره های آموزشی خاص فناوری های نوین محیط زیستی بود.

  به گفته این مقام مسئول، به همین منظور ۱۲ کارشناس محیط زیست ایران از اول مهرماه به مدت دو هفته با شرکت در این دوره از آموزش های ارائه شده در موضوعاتی همچون مدیریت کیفیت هوا، تغییرات اقلیم، بازگشت منابع (به گردش درآوردن منابع طبیعی) و حفاظت از طبیعت بهره مند خواهند شد.

  شفیع پور ادامه داد: دوره های تدریسی، بازدید از موقعیت پروژه های اجرا شده گوناگون و ارائه حضوری فناوری های نوین محیط زیستی توسط شرکت های مختلف از بخش های مختلف این کارگاه آموزشی بین المللی است.

  ۲۴ کارشناس محیط زیست ایران از ۱۲ دوره آموزشی چین بهره مند خواهند شد

  وی از چین به عنوان چهارمین کشور همکار در زمینه آموزش های بین المللی محیط زیستی نام برد و اظهار کرد: با توجه به برگزاری دوره های ۱۲ گانه خاص محیط زیست با تنوع موضوعی بسیار گسترده به مدت زمان تقریبی ۳ الی ۱۵ هفته توسط کشور چین و ذیل تفاهم نامه محیط زیستی منعقده میان دو کشور، مقرر شد در هر دوره آموزشی دو کارشناس ایرانی نیز حضور یابند.

  رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه دوره های آموزشی کشور چین از نیمه مهرماه امسال آغاز خواهد شد، گفت: در پایان مدت زمان ۶ ماهه این ۱۲ دوره، ۲۴ کارشناس ایرانی از ظرفیت های آموزشی، علمی، تخصصی و فنی و تجارب ارائه شده در این کارگاه ها، بهره مند خواهند شد.

  رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: دوره های آموزشی برگزار شده در کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن هیچ هزینه ای برای ایران ندارد و تمامی هزینه ها بر عهده کشور میزبان است و در خصوص دوره های آموزشی کشور اتریش نیز ایران تنها هزینه بلیط رفت و برگشت را برعهده دارد و سایر هزینه ها همچون هزینه اقامت و شهریه دوره بر عهده کشور میزبان است.

  شفیع پور گفت: ظرفیتی که توسط مرکز امور بین الملل برای محیط زیست ایران برای محیط زیست ایران در حوزه بین‌المللی ایجاد شده و همچنین گستردگی و تنوع همکاری های دو جانبه و چند جانبه بی سابقه است و انتظار می رود در آینده شاهد توسعه زمینه های مشترک همکاری های محیط زیستی بین المللی کشورمان در راستای ارتقاء و بهبود محیط زیست کشور باشیم.

   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر