منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
 • کد خبر: 7918d4a
 • نگاهی نو به ارزش های محیط زیست/ سهم 25 درصدی البرز مرکزی از تولید ناخالص داخلی کشور
  مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با محاسبه ارزش برآوردی خدمات قابل اندازه گیری منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، مشخص شد این منطقه در سال 1393، حدود 25 درصد ارزش تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) را به خود اختصاص داده است.
 • 1395/5/10 یکشنبه2016-07-31T10:28:07+04:30.
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، زهرا جواهریان مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر، افزود: طرح حاضر با هدف تعیین ارزش اقتصادی کالاها و خدمات حاصله از اکوسیستم مزبور طی مدت سه سال و با هماهنگی و همکاری یک گروه کاملاً تخصصی انجام گرفته و محاسبات و برآوردهای این طرح متکی بر آخرین دستاوردهای علمی و پیشرفته‌ترین روش‌های ارزش گذاری است.
   
  جواهریان اشاره ای هم به نتایج طرح پژوهشی ارزشگذاری کالاها و خدمات زیست- بومی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی داشت و خاطرنشان کرد: منطقه حفاظت شده البرز مرکزی یکی از با ارزش‌ترین سایت‌های اکوسیستمی در ایران است.
   
  به گفته وی، این منطقه با با برخورداری از تنوع در ارایه خدمات و تولید ارزش در زمینه‌های پشتیبانی، تنظیمی، تولیدی، حیات وحش، فرهنگی و اطلاعاتی، تفریحی و اکوتوریسم و ارزش‌های ذاتی از درجه اهمیت بی‌نظیری در کشور برخوردار است.
   
  مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر این نکته که رقم مذکور صرفاً ارزش برآوردی خدماتی است که قابلیت اندازه‌گیری و کمی شدن داشته‌اند و لذا ارزش واقعی خدمات این منطقه می‌تواند بسیار فراتر از رقم فوق باشد، تصریح کرد: نتایج حاصله حاکی از آن است که این منطقه در سال 1393 توانسته ارزشی بالغ بر 2791 هزار میلیارد ریال تولید ‌نماید.
   
  جواهریان خاطرنشان کرد: ارزش محاسبه شده در حدود 25 درصد ارزش تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) در سال 1393 است. 
   
  این مقام مسئول افزود: با توجه به ارزش برآوردی این طرح از اکوسیستم البرز مرکزی، با قاطعیت می‌توان گفت چنانچه ارزش کل سایت‌های زیست - بومی و منابع طبیعی کشور تقویم گردد، رقم حاصله آنچنان بزرگ خواهد بود که عزم و اراده سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان به منظور حفاظت و حراست از آنها و برنامه ریزی برای استفاده بهینه از منابع زیست محیطی و حرکت در مسیر توسعه پایدار را تقویت کند.
   
  پیشنهاد ارتقاء سطح حفاظتی البرز مرکزی به پارک ملی
   
  مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به موقعیت منحصر به فرد البرز مرکزی و تنوع زیستی زاید الوصف آن که نشات گرفته از گرادیان ارتفاعی بالا، تنوع اکوسیستمی فراوان، همچنین قرار داشتن بخش اعظم منطقه به عنوان اکوتون است، اظهار کرد: یکی از پیشنهادات مطروحه، ارتقاء این منطقه حفاظت شده به پارک ملی به منظور افزایش ابعاد حفاظتی آن است.
   
  جواهریان تاکید کرد: بدین ترتیب نه تنها با افزایش سطح حفاظت، امکان تعرض به منطقه کاهش می‌یابد بلکه می‌توان به ارتقاء خدمات و جبران خساراتی که در طول سال‌ها به اکوسیستم منطقه وارد شده است امیدوار بود.
   
  به گفته وی، مبتنی بر برآوردهای انجام شده مجموع ارزش برآوردی عملکرد پشتیبان و تنظیمی منطقه برابر 2061 هزار میلیار ریال، مجموع ارزش برآوردی عملکرد تولیدی 38 هزار میلیار ریال، مجموع ارزش برآوردی عملکرد پشتیبان حیات 669 هزار میلیار ریال، ارزش برآوردی عملکرد فرهنگی و اطلاعاتی 1.8 هزار میلیار ریال و مجموع ارزش ذاتی برآورد شده 22 هزار میلیار ریال در سال 1393 است که در مجموع ارزشی بالغ بر 2791 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
   
  ارزش گذاری انجام شده تنها بخشی از ارزش‌های منطقه را در بر می گیرد
   
  این مقام مسئول ضمن یادآوری این موضوع که برخی از خدمات اکوسیستمی قابلیت شناسایی با دانش جاری بشر و برخی دیگر همچون تعامل بین گونه‌ها ناشی از تنوع زیستی، قابلیت کمی کردن و ارزش گذاری با روش‌های مرسوم را ندارند، اظهار کرد: بنابراین می توان گفت که ارزش گذاری انجام شده تنها بخشی از ارزش‌های منطقه مورد مطالعه را نشان می‌دهد و نمی‌توان مدعی شده که تمام ارزش‌ها محاسبه شده‌اند.
   
  جواهریان با ابراز تاسف از غفلت و بی توجهی نسبت به ارزش های اکوسیستمی همچون خدمات تنظیمی و پشتیبانی، یادآوری کرد: نتایج این پژوهش نشان داد که بخش مغفول مانده خدمات تنظیمی و پشتیبانی، رقم قابل ملاحظه ای از کل ارزش برآوردی یعنی بیش از 90 درصد را به خود اختصاص داده است.
   
  به گفته وی، ارزش خدمات اکوسیستمی در طول زمان به دلیل افزاش تقاضا ناشی از رشد جمعیت، تغییر الگوی مصرف، افزایش سطح و استانداردهای زندگی و تبدیل روستاها به شهر از نرخی فزاینده تبعیت می کند.
   
  مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست، کمیابی و محدود بودن این گونه خدمات و وجود ویژگی‌های برگشت‌ناپذیری را از دیگر عواملی دانست که در تحلیل‌های مرسوم ارزش گذاری کمتر مورد توجه قرار می گیرند.
   
  جواهریان معتقد است: چنانچه عامل برگشت‌ناپذیری اکوسیستم‌ها در تجزیه و تحلیل ها منظور گردد، ارزش‌های برآوردی افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان خواهند داد.
   
  به گفته وی، تخریب محیط زیست، آلوده کردن فضاهای جنگلی و منابع آبی اعم از آب‌های سطحی و زیر زمینی، جنگل‌زدایی، خشک کردن تالاب‌ها، در معرض انقراض قرار گرفتن گونه‌های جانوری و گیاهی، تعرض به فضاهای طبیعی و عدم وجود مدیریت یکپارچه و جامع بر منابع طبیعی از دیگر عواملی هستند که ارزش‌های فعلی و آتی این اکوسیستم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
   
  تاکید توسعه پایدار بر استفاده از بازده سرمایه های طبیعی است نه اصل آن ها
   
  این مقام مسئول اشاره ای هم به چارچوب برنامه‌ریزی توسعه پایدار داشت و اظهار کرد: بر اساس تعاریف ارائه شده در توسعه پایدار، منابع زیستی، سرمایه های طبیعی هستند و از این رو برای دستیابی به توسعه پایدار تنها باید از بازده این سرمایه بهره گرفت. چرا که در معرض قراردادن اصل سرمایه‌های طبیعی، بازده حاصله از آن ها را کاهش می‌دهد و این موضوع نقض اصولی دستیابی به توسعه پایدار است.
   
  جواهریان با تاکید بر اینکه تاثیر منفی عدم توجه به محافظت از منابع طبیعی بر کیفیت زندگی مردم در ابعاد مختلفی همچون کاهش سطح رفاه یا ایجاد مخاطره برای سلامت آن ها، تصریح کرد: با گذشت زمان، این واقعیت که حفظ محیط زیست مهم ترین اولویت است نه تنها برای نسل فعلی بلکه برای نسل‌های آتی با شدت بیشتری آشکار خواهد شد.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نسخه قابل چاپ
  بيشتر