\
آیکون منو
اخبار مرتبط
هشتمین جلسه شورای محیط زیست برنامه ششم هشتمین جلسه شورای محیط زیست برنامه ششم توسعه در تاریخ 4/6/94 با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان رییس شورا ، معاون توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس سازمان ، مشاور عالی رییس سازمان، نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار و کلیه مدیران و نمایندگان وزارتخانه ها و دستگاه های مدعو و عضو شورا و نمایندگان سازمان های مردم نهاد محیط زیستی در سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.
هشتمین جلسه شورای محیط زیست برنامه ششم توسعه در تاریخ 4/6/94   با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان رییس شورا ، معاون توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس سازمان ، مشاور عالی رییس سازمان، نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار و کلیه مدیران و نمایندگان  وزارتخانه ها  و دستگاه های مدعو و عضو شورا و نمایندگان سازمان های مردم نهاد محیط زیستی در سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.
در ابتدای جلسه آقای مجابی ضمن تبریک میلاد امام هشتم و روز محیط بان به ارایه گزارشی از روند تصویب سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست پرداختند که هم اکنون در دفتر رهبری در حال بررسی است و احتمالا تا قبل از تدوین نهایی برنامه ششم توسعه ابلاغ خواهد شد. ایشان با اشاره به این موضوع که شورای محیط زیست در تدوین برنامه ششم جزو سه شورای پیشرو است، بیان داشتند که طی 28 جلسه کمیته تدوین برنامه ششم و 8 جلسه شورای محیط زیست کلیه اسناد پشتیبان تهیه شده و در حال تدوین و نهایی نمودن مفاد برنامه هستیم که پس از ابلاغ دستورالعمل جدید تدوین برنامه، اسناد را در چارچوب قالب ها و جداول تعیین شده وارد و خوشبختانه روند شورا منطبق با ابلاغ جدید بوده است.
در این جلسه خانم دکتر ابتکار ضمن تبریک میلاد امام رضا ( ع ) ، روز محیط بان و هفته دولت طی سخنانی بااشاره به  همزمانی تدوین برنامه ششم توسعه با تصویب و نهایی شدن شاخص های توسعه پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر امسال و تدوین تفاهم نامه در بحث مقابله با گرمایش زمین و تغییرات اقلیم، بیان داشتند که تقارن زمانی مذکور، این ضرورت را می طلبد که ضمن توجه به اولویت های ملی در تدوین برنامه ششم، به رویکردهای جهانی نیز توجه کنیم و آینده نگری را در برنامه مورد لحاظ قرار دهیم. بسیاری از مشکلات ما در عرصه محیط زیست مثل گرد و غبار، بیابان زایی، افزایش گرما، کاهش بارندگی و ... از مسایل بین المللی است که در شاخص های جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ایشان همچنین افزودند باید حفاظت از محیط زیست و منابع زیستی در برنامه از وظایف تمامی دستگاههای ذیربط باشد و آموزش های مردمی به گونه ای باشد که مردم خود وارد عرصه حفاظت از محیط زیست شده و جلوی بهره برداری بی رویه از منابع را بگیرند. ایشان با اشاره به هدف گذاری 8% رشد در دولت و اختصاص 5/2% آن به بحث بهره وری و علی الخصوص بهره وری سبز، آن را از رویکردهای مثبت دولت یازدهم به امر محیط زیست دانستند و با توجه به میزان تخریب معادن و آثار مخرب آن بر محیط زیست که متاسفانه در دولت پیشین با ابطال مصوبه دولت در خصوص ضابطه مندی معادن به آن دامن زده شد، موجب شده است که رشد معادن، همراهی نزدیک به صفر بخش معادن با محیط زیست و بهره برداری بی رویه از آن با هدف سوددهی صرف،  باعث به وجود آمدن خسارات متعدد بر محیط زیست شده که از بارزترین آن گرد و غبار و برداشت از آبهای ز یرزمینی و فرونشست دشتها است. ایشان با اشاره به وجود 137 میلیون دام، 110 میلیون هکتار بیابان، 310 دشت بیلان فوق منفی تاکید داشتند که باید در اهدافمان در کشاورزی، معدن و ... بازنگری داشته باشیم که ضمن دستیابی به رشد 8% بتوانیم از تخریب محیط زیست جلوگیری کنیم و در برنامه ششم توسعه، بدون اغماض وارد مسایل زیست محیطی بشویم و از آغاز پروژه ها بدون ارزیابی زیست محیطی به جد جلوگیری کنیم.
دکتر مکنون با تاکید بر رویکرد آینده نگر در برنامه ششم بیان داشتند که آغاز برنامه ششم باید آغاز نجات ایران باشد. وی در ادامه بیان داشت که  باتوجه به سیاست گذاری در زمینه استفاده از سوخت های پاک در نیروگاهها، رتبه ایران از جایگاه 59 در بین 60 کشوری که بیشترین سهم تولید co2 را دارند به جایگاه 57 صعود کرده است. در خصوص آمار و ارقام اعلام شده در مصرف آب، فارغ از اینکه عدد اعلامی در هر حوزه دقیقا چقدر است آنچه مسلم است این است که میزان مصرف آب در کشور بسیار بالاست و بیشترین مصرف نیز در بخش کشاورزی است که باید برای کشت گیاهان براساس میزان آب مجازی آن برنامه ریزی کند.
آقای مجابی در ادامه با توجه به این امر که تاکنون فقط سازمان جنگل ها و مراتع نسبت به وضعیت موجود محیط زیست اظهار نظر کرده است از سایر دستگاهها نیز خواستند تا اول هفته آینده نظرات خود را ارسال نمایند.
مصوبات جلسه  :
-        در خصوص 20 صاحب نظر مجازی در تدوین برنامه ششم توسعه، نظرات اعضا دریافت و به تصویب رسید.
-        ماده پیشنهادی در خصوص مالیات سبز و جرایم با اصلاحاتی به تصویب کلیه اعضای حاضر در جلسه رسید
-        جلسه آتی، ساعت 12 16 چهارشنبه هفته آینده برگزار می گردد.
-        شاخص های محیط زیست مصوب مجمع برای کلیه اعضا ارسال گردد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر