\
آیکون منو
اخبار مرتبط
234
پنجمین جلسه شورای محیط زیست برنامه ششم توسعه 22/4/94 پنجمین جلسه شورای محیط زیست برنامه ششم توسعه در تاریخ 22/4/94 با حضور معاون رییس جمهورو رییس سازمان و کلیه مدعوین اعم از مدیران و نمایندگان 16 وزارتخانه و دستگاه مرتبط، مشاور عالی رییس سازمان، معاون توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس سازمان و روسای کارگروه های تخصصی برنامه ریزی سازمان در سالن سرو برگزار گردید.
پنجمین جلسه شورای محیط زیست برنامه ششم توسعه در تاریخ 22/4/94   با حضور معاون رییس جمهورو رییس سازمان و کلیه مدعوین اعم از مدیران و نمایندگان 16 وزارتخانه و دستگاه مرتبط، مشاور عالی رییس سازمان، معاون توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس سازمان و روسای کارگروه های تخصصی برنامه ریزی سازمان  در سالن سرو برگزار گردید.
در این جلسه خانم دکتر ابتکار رییس سازمان با تاکید بر این موضوع که فرصتی برای غفلت از محیط زیست نیست، تصریح کرد: برای دستیابی به توسعه پایدار یعنی توسعه متوازن بدون تخریب و آلودگی محیط زیست همراه با رشد اقتصادی سبز، باید محیط زیست به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های تمام فصول برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود.
وی از رشد اقتصادی سبز به عنوان متضمنی برای حقوق نسل های آینده نام برد و ابراز امیدواری کرد: با تدوین برنامه ششم، شدت روند تخریبی محیط زیست کشور کاهش یابد.
 معاون رئیس جمهور آب را از دیگر موضوعاتی دانست که رفع کلیه چالش های آن در کوتاه مدت و با یک برنامه توسعه ای پنج ساله مقدور نیست. زیرا این حوزه نیاز به انقلاب در بخش کشاورزی دارد و به طور خوشبینانه طی دو برنامه موفق، می توان به نجات و احیای دریاچه ارومیه، برخی تالاب های کشور یا تعدادی از رودخانه های کشور که به کانون دفن زباله تبدیل شده اند، امیدوار بود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه برنامه ششم توسعه لاجرم باید محیط زیست را در اولویت بداند، تصریح کرد: خوشبختانه این اتفاق در حال وقوع است و به همین جهت شوراهای برنامه ریزی سایر دستگاه ها نیز درخواست حضور نماینده ای از سازمان حفاظت محیط زیست در جلسات برنامه ریزی خود را دارند و این کمک مهمی برای تدوین برنامه ششم توسعه با نگاه توسعه پایدار فراگیر است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: توسعه پایدار همچنان در برخی دستگاه ها مورد غفلت قرار دارد و از این جهت نیاز به برنامه ریزی برای تغییر نگرش در این حوزه وجود دارد و از این رو تبیین مفاهیم رشد اقتصادی سبز، اشتغال سبز و توسعه پایدار و مفاهیم مرتبط در پیوست هاو محتوای برنامه ششم ضروری است.
وی افزود: در دنیای امروز، رشد اقتصادی بدون ملاحظات زیست محیطی، به هیچ عنوان قابل حصول و دستیابی نیست ولی به دلیل عدم برخورداری ایران از ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست و حسابرسی سبز ملی هنوز برای برخی قابل درک نیست که چرا کشورها نمی توانند و نباید بدون توجه به حفظ محیط زیست به رشد اقتصادی دست یابند.
معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد: غفلت های صورت گرفته در گذشته نسبت به محیط زیست و حفظ آن در برنامه ششم توسعه جبران شود.
وی خاطرنشان کرد: همه بدنه دولت و فراتر همه قوای سه گانه در بحث محیط زیست مسئولیت دارند و علاوه بر آن، سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی و دانشگاهیان نیز باید نظرات خود را در این حوزه ارائه کنند.
در ادامه جلسه آقای مهندس مجابی به تصویب 10 بند از سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست در صحن علنی مجلس اشاره کردند که مواردی همچون : منابع حیاتی، تقویت شورایعالی محیط زیست به عنوان هماهنگ کننده، ممانعت از هرگونه تخریب و آلودگی، جرم انگاری تخریب و آلودگی غیرقابل جبران، نظام ارزیابی، تعادل بخشی آبهای زیرزمینی و اهمیت کیفی آبهای زیرزمینی، آبخیزداری و آبخوانداری، گسترش اقتصاد سبز، صنایع کم کربن، مدیریت پسماند و پساب و حسابرسی زیست محیطی، بهره برداری پایدار، اقتصاد سبز، ظرفیت اکولوژیک و بهره وری سبز را در بر می گیرد.
در ادامه مواد پیشنهادی در خصوص مدیریت سبز، مالیات زیست محیطی صنایع و کالاهای آلاینده و معافیت های مالیاتی واحدهای خدماتی و صنعتی سبز مطرح و پس از بحث و بررسی و اعمال اصلاحات مطروحه موردتصویب اعضای شورا قرار گرفت.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر