آخرین اخبار

صیانت از منطقه حفاظت شده قلاجه به محیط زیست واگذار شد

قصرشیرین- ایرنا- معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار گیلانغرب گفت: به منظور صیانت و حفاظت از منطقه بکر و با اهمیت قلاجه که دارای نادرترین گونه های گیاهی و جانوری است، حفاظت از این منطقه شامل خاک، گیاه و حیات وحش به محیط زیست واگذار شد.
حمیدرضا بابایی روز پنجشنبه در نشست سامان دهی منطقه حفاظت شده قلاجه در گیلانغرب افزود: از سال 96 محدوده جنگلی قلاجه به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شده است و کار حفاظت از آن را محیط زیست انجام می دهد.
وی اظهار کرد: در مواردی همچون حوادث غیرمترقبه در این منطقه نیز همه دستگاه ها مشارکت فعال خواهند داشت.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه نیز گفت: منطقه حفاظت شده قلاجه در سطح 42 هزار هکتار وسعت به لحاظ تنوع گیاهی و بوته ای از بهترین مناطق جنگلی استان محسوب می شود.
فریدون یاوری افزود: برای حراست از منطقه حفاظت شده قلاجه و نظارت مطلوب بر این منطقه، سرمحیط بانی در بخش گواور از توابع گیلانغرب ایجاد می شود.
در این جلسه مسئولان قضایی شهرستان گیلانغرب نیز حمایت حقوقی و قضایی لازم از برخورد با متخلفان به عرصه های طبیعی و زیست محیطی را اعلام کردند.
شهرستان گیلانغرب بیش از 90 هزار هکتار مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع در 2 نقطه قلاجه و زله زرد دارد که زیستگاه بسیاری از جانوران کمیاب و گیاهان نادر است.
منطقه زله زرد با 39 هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاهی گونه های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می رود که از سال 1373 تحت حفاظت است.
از جانوران موجود در این منطقه می توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد.
همچنین از گونه های پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط، پلک، تنگرس، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می کنند.
منطقه جنگلی قلاجه قسمتی از زیباترین جنگل های حد فاصل استان کرمانشاه و ایلام است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر که یکی از زیباترین نقاط استان کرمانشاه و ایلام بشمار می‌رود، این منطقه جنگلی سرسبز و پهناور به دلیل این که در گردنه قلاجه واقع شده‌ به تفرجگاه قلاجه هم مشهور است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ
سال 1398  سال رونق تولید