آخرین اخبار

ممانعت از ورود پسماند ویژه غیر مجاز از مرز باشماق مریوان به داخل ایران

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: به استناد ماده 14 قانون مدیریت پسماند و در اجرای قوانین و مقررات کنوانسیون بازل و همچنین شیوه نامه واردات و پسماندهای ویژه ، از ورود 500 تن پسماند ویژه غیر مجاز به کشور، در گمرگ باشماق مریوان ممانعت شده و محموله مذکور به کشور عراق عودت داده شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با اعلام این خبر گفت: در پی وصول گزارشی مبنی بر ورود مقدار 500 تن پسماند ویژه به کشور از طریق مرز باشماق مریوان، کارشناسان ادارات کل محیط زیست کردستان و زنجان به محل مراجعه کرده و پس از بازدید و بررسی و پایش موضوع، بدلیل عدم مجوز قانونی، صحت گزارش را تائید کردند.

فریبا رضائی تصریح کرد: پسماند ویژه مذکور، حاوی خاکستر و غبار فلز روی ناشی از فرآوری صنایع فولاد و آهن در کشورعراق بوده و مقصد آن شهرستان زنجان بوده است.

مدیرکل محیط زیست کردستان، با اشاره به اینکه در اجرای ماده 2 مقررات کنوانسیون بازل و همچنین شیوه نامه واردات و پسماندهای ویژه به استناد ماده 14 قانون مدیریت پسماند که " هر گونه واردات و صادرات پسماندهای ویژه بدون رعایت مفاد کنوانسیون  مذکور و بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست در کشور را ممنوع اعلام کرده است.

گفتنی است، پس از تنظیم صورتجلسه  و هماهنگی با مدیر گمرک باشماق از ورود به داخل کشور ممانعت به عمل آمد و مقرر شد پسماند مذکوربه کشور مبدأ ( عراق ) عودت داده شود.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید