آخرین اخبار

بازدید استاندار خراسان رضوی از رودخانه حفاظت شده کشف رود/  آغاز بکار کارگروه طرح جامع زیست بومی کشف رود

استاندار خراسان رضوی به همراه جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان از وضعیت کشف رود به صورت میدانی بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، علیرضا رزم‌حسینی از وضعیت کشف‌رود و فاضلاب جاری در آن ، تصفیه خانه‌های اولنگ، التیمور و سپتاژ بازدید کرد .

استاندار خراسان رضوی در نشست مشترکی که در حاشیه این بازدید با مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ، مدیر عامل آب منطقه ای و جمعی از مدیران دستگاه های مربوطه برگزار شد، ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی کشف رود ، اظهار کرد: ساماندهی کشف رود نیازمند همکاری همه جانبه همه دستگاه ها با فرماندهی واحد است .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از ورود مقام عالی استان برای حل این معضل زیست محیطی افزود: تمام تلاش جمعی در استان ،حفاظت ،احیاء و بهسازی رودخانه حفاظت شده کشف رود و احصاء و مدیریت فعالیت های متعارض در حاشیه این رودخانه و نیز تفکیک و تعیین میزان اثر گذاری و اثر پذیری عوامل مختلف در مدیریت آن با توجه به مسائل اجتماعی و استفاده از دانش بومی برای مشارکت زیست بومی این اکوسیستم حساس است.

وی ادامه داد: به این جهت و با توجه به اهمیت موضوع با دستور استاندار؛ کارگروه ساماندهی کشف رود به سرعت شکل گرفت و آغاز به کار این کارگروه با دستور کار بررسی طرح جامع زیست بومی کشف رود  ۱۷ مهر ماه جاری در محل استانداری با حضور معاونت عمرانی استاندار و اداره کل حفاظت محیط زیست، شهرداری کلانشهر مشهد و سازمان های جهاد کشاورزی،آب منطقه ای ، آب و فاضلاب و شرکت شهرک های صنعتی برگزار شد .

تورج همتی در این نشست طی سخنانی ضمن تبیین روند اجرائی رویکردها و الگوهای مدیریتی طرح مدیریت زیست بومی اظهار داشت: با توجه به نیاز های ذینفعان حقیقی و حقوقی و با تاکید بر نقش جوامع محلی؛ الگوی مناسبی جهت بهره برداری از کارکردها و قابلیت های کشف رود با اولویت ویژه به توسعه فضاهای سبز در حاشیه کشف رود و توسعه گردشگری متمرکز و گسترده طراحی شد.

وی ضمن اشاره به برخی الزامات قانونی و رویکردهای سند های بالا دستی و اشاره به برگزاری سه کارگاه مدیریت یکپارچه زیست بومی رودخانه کشف رود در مشهد ظرف چند ماه اخیر به منظورشناسایی آسیب ها،تحقق مدیریت جمعی و خردمندانه برای استفاده از قابلیت بخش دولتی، خصوصی و ذینفعان، برای بازگشت حیات به این زیستگاه ارزشمند گفت: هر چند احیاء کشف رود نیازمند گذر زمان است ولی با تعریف مدل نجات و چیدمان پایداری برای کشف رود ،آینده ای روشن برای این رودخانه متصور هستیم.

در ادامه این نشست و پس از تبادل نظر ذینفعان مقرر شد، تمامی طرح ها و برنامه های حوزه کشف رود تحت عنوان « طرح جامع زیست بومی کشف رود» با جلساتی تحت همین عنوان پیگیری و دنبال شود.

وی افزود: ارگان های مرتبط همچون آب منطقه ای ، آبفا ، حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی موظف شدند الزامات و ملاحظات قانونی حوزه عملکردی خود در قالب طرح زیست بومی به شهرداری اقدام کنند.

همتی افزود: شهرداری مشهد نیز در این نشست مکلف شد پیشنهادات خود را بر اساس ملاحظات مربوطه و الزامات در قالب مدیریت طرح جامع زیست بومی پیشنهاد ارائه کند.

در این نشست، اولویت اقدامات تعریف شده به محدوده ی کشف رود واقع در حریم شهر مشهد اختصاص یافت و سازمان جهاد کشاورزی نیز موظف شد اسناد مالکیت اراضی را بهمراه پیشنهاد گونه های غیر مثمر که امکان آبیاری با فاضلاب را دارد به دبیرخانه اعلام نماید .
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید