آخرین اخبار

صنایع آلاینده در چهارمحال و بختیاری 50 درصد کاهش یافته است

مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در جمع خبرنگاران استان گفت: کاهش صنایع آلاینده در این استان در پنج سال اخیر محسوس بوده و از 37 صنعت به 15 رسیده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی در مصاحبه خبری با خبرنگاران به‌ مناسبت هفته محیط‌زیست با بیان اینکه این هفته با شعار "کاهش آلاینده‌ها و پسماند  آسمان آبی، زمین سبز" از 15 خرداد آغاز شده، اظهار داشت: یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری توجه به امر حفاظت از محیط‌زیست است؛ لازم است برای تحقق این امر تمامی جوانب را در نظر بگیریم و از بخشی‌نگری در این حوزه بپرهیزیم.
این مقام مسئول در ادامه در خصوص لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس شورای اسلامی، افزود: از نمایندگان مجلس خواستاریم جهت حمایت قاطعانه از محیط‌بانان برای پایداری مرز و بوم به این لایحه رأی مثبت بدهند؛ زیرا در قانون موانعی برای حمایت از این قشر وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه کاهش صنایع آلاینده در این استان محسوس بوده و تعداد این صنایع در پنج سال اخیر از 37 صنعت به 15 رسیده است، اظهار داشت: یکی از دلایل این کاهش توجه ویژه صاحبان صنایع به محیط زیست، همکاری خوب دستگاه قضایی و فرهنگ‌سازی خوبی بوده که صورت گرفته و این اقدامات آلودگی صنایع را تا 50 درصد کاهش داده است.
احمدی با بیان اینکه سالانه بیش از 20 درصد افزایش نظارت و پایش از واحدهای خدماتی و تولیدی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: در ابتدای امر به واحد آلاینده اخطار داده می‌شود که در صورت عدم رفع آلایندگی در زمان مقرر، به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اضافه کرد: سال گذشته 24 شهرداری و دهیاری به دلیل تخطی از مدیریت پسماند به مراجع قضایی معرفی شدند.
احمدی خاطرنشان کرد: در سال 97 در جهت حفظ تنوع زیستی تعداد 437 تخلف زیست محیطی شناسایی و 541 نفر در این زمینه به مراجع قضایی معرفی شد همچنین در دو ماهه نخست امسال 14 مورد شکار غیرمجاز ثبت، 89 پرونده تخلفاتی تشکیل و 103 متهم دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه روزانه حدود 725 تن زباله در استان تولید می‌شود، گفت: سرانه تولید زباله در استان به ازای هر نفر 700 گرم است.
احمدی عنوان کرد: الزامات محیط‌زیستی برای مدیریت پسماند خانگی و صنعتی در استان در حال انجام است؛ شهرداری شهرکرد تا یکماه آینده تفکیک و بازیافت زباله از مبدأ را عملیاتی می‌کند.
وی با اشاره به حضور جدی مردم در مهار آتش‌سوزی‌ها بیان داشت: مردم، گردشگران، کشاورزان، چوپانان و... مسائل زیست‌محیطی را رعایت کنند و اجازه ندهند به دلیل بی‌احتیاطی آتش‌سوزی به راه افتاده محیط زیست نابود شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری جزء استان‌های پاک کشور محسوب می‌شود، افزود: سال گذشته 53 روز با پدیده گرد و غبار مواجه بودیم که این رقم از ابتدای امسال تا کنون به یک روز کاهش پیدا کرده و منشا آن هم خارج  از استان بوده است.
احمدی در خصوص احیا و بازگشت حیات وحش به طبیعت، اظهار کرد: سال گذشته 60 گونه جانوری آسیب‌دیده و امسال 6  گونه به دامان طبیعت بازگشتند.
وی با اشاره به اینکه وضعیت تالاب‌های استان خوب است، گفت: اقدامات حفاظت محیط‌زیست، کمک مردم و سازمان‎های مردم نهاد در کنار بارندگی‌های اخیر موجب احیای تالاب‌های استان شد و تالاب علی‌آباد پس از 10 سال خشکی امسال احیا شده و وضعیت خوبی دارد.  
مدیرکل حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود وابستگی معیشتی زیاد مردم به محیط‌زیست را یکی از معضلات زیست‌‍محیطی عنوان و تأکید کرد: شاه‌کلید پیشگیری از تخریب محیط‌‎زیست حرکت به سمت معیشت پایدار و ایجاد کسب ‌و کارهای سازگار با محیط‌زیست است.
احمدی در پایان آموزش را رکن اساسی در بحث محیط زیست عنوان و یادآور شد: سعی کردیم آموزش‌ها را همسو با حفاظت پیش برده و جوامع ذی‌نفع و هدف را تحت آموزش قرار دهیم.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید