آخرین اخبار

مطالعات منشأ یابی داخلی گردوغبار تا پایان تیرماه سال جاری به پایان می‌رسد

کارگاه آغازین تهیه برنامه جامع مقابله با گردوغبار و برنامه عمل دستگاه‌های عضو ستاد در استان‌های کشور با حضور نمایندگان ادارات كل حفاظت محیط‌زیست استان‌ها در محل سالن سرو سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی‌محمد طهماسبی بیرگانی مشاور رئیس سازمان و دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار در این نشست گفت: مطالعات منشأ یابی داخلی گردوغبار تا پایان تیرماه سال جاری به پایان می‌رسد.

این مهم ثمره 18 ماه تلاش بی‌وقفه سازمان حفاظت محیط‌زیست بوده است که در آن مکان‌های غبار خیر و غبارناک مشخص گردیده و بر مبنای این مطالعات، همه دستگاه‌های عضو ستاد ملی مقابله با گردوغبار در خصوص مقابله با پدیده گردوغبار اقدام خواهند نمود.

وي با اشاره به اهم اقدامات انجام‌شده در ستاد مقابله با پدیده گردوغبار در حوزه بین‌الملل افزود: از ابتدای امسال با همکاری سازمان هواشناسی مطالعات منشاءیابی خارجی آغاز شده است که در این پروژه‌ی فراملی که کل خاورمیانه و آسیای میانه را در برمی‌گیرد، مکان‌های غبارخیز منطقه و مسیر جریان عبوری گردوغبار مورد شناسایی قرار گرفته و مقرر است این مطالعات تا اواسط سال 1399 به پایان برسد.

طهماسبي بیرگانی با اشاره به اجرای طرح کمربند سبز در کشورهای دیگر ازجمله چین، استرالیا، امریکا و برخی کشورهای آفریقایی اظهار داشت: در خصوص خاورمیانه هم جمهوری اسلامی ایران ابتکار عمل را به دست گرفته و مقرر است با همکاری کشورهای منطقه نسبت به ایجاد کمربند سبز در کشورهای همسایه غربی اقدام شود تا از شدت گردوغبار در این نواحی کاسته شده و ورود جریانات گردوغبار به کشور کاهش یابد.

مشاور رئیس سازمان و دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار برنامه عمل دستگاه‌های اجرایی مرتبط را برنامه‌ای میان¬مدت با افق 10 ساله توصیف نموده که اجرای آن تا سال 1410 در قالب برنامه‌های پنج‌ساله هفتم و هشتم توسعه کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد. لازم به یادآوری است که این برنامه تا نیمه سال 1399 تهیه و به دستگاه¬های اجرایی ابلاغ خواهد شد.

در پایان اين نشست نمایندگان استانی گزارشی از وضعیت استان‌ها ارائه و ساز‌و‌کار همکاری و تعامل فی¬مابین نمایندگان استانی و ستادی  مشخص گردید. 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید