1400/6/24 چهارشنبه ۳۵ میلیون هکتار اراضی غبارخیز در کشور وجود دارد دبیر ستاد ملی هماهنگی، مدیریت و مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس مطالعات انجام شده حدود ۳۵ میلیون هکتار اراضی غبارخیز در کشور وجود دارد که با برنامه های گوناگون درصدد مدیریت و کنترل این مناطق هستیم.
علیمحمد طهماسبی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از تالاب های استان گلستان اظهارداشت: این مقدار هکتار اراضی غبارخیز  در ۲۳ استان کشور وجود دارد که شدت و ضعف های گوناگونی دارد.

دبیر ستاد ملی هماهنگی، مدیریت و مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: در این ستاد تاکنون چندین کار جدی انجام شده که در ابتدایی ترین قدم شناخت وضع موجود غبارخیزی در داخل و اطراف کشور است که در همین رابطه ۱۲۰ هزار هکتار مناطق غبارخیز در استان شناسایی شده است.

وی افزود: در کشورهای ترکمنستان و ازبکستان واقع در همسایگی ما یکسری جریانات غبارخیز شناسایی شده که وضع موجود استان گلستان را تشدید می کند.

بیابان های قره قوم (شن سیاه) از بزرگترین کویرهای شنی جهان بوده که حدود ۷۰ درصد از مساحت کشور ترکمنستان (۳۵۰ هزار کیلومتر مربع) را شامل می شود.

افق ۱۰ ساله در دستور کار قرار گرفت

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور در کشور در برش استانی فعالیتی در افق ۱۰ ساله در دستور کار است که برای همه دستگاه های عضو این ستاد فعالیت هایی با اعتبار و منابع مشخص از نظر آموزش، اطلاع رسانی، جلوگیری، ترمیم، احیا و حتی فرهنگ سازی جوامع محلی برنامه ریزی شده است.

طهماسبی یادآور شد: این مجموعه تمام شرایط طبیعی و انسانی محدوده های غبارخیز در استان را مورد تحلیل قرار داد که در همین راستا تمام اسناد بالادستی مرتبط بررسی شد که میزان و نوع فعالیت های نهادهای مربوطه نظیر رسانه ها به منظور ایجاد فضای فرهنگ سازی در جوامع محلی و یا جهاد کشاورزی برای ساخت بادشکن ها در اطراف مزارع و بوته کاری و نهال کاری از سوی منابع طبیعی یا تامین آب به منظور بهبود شرایط آبی تالاب ها که یکی از منابع اصلی ایجاد ریزگردهاست از جمله برنامه ریزی های انجام شده است.

دبیر ستاد ملی هماهنگی، مدیریت و مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در همین زمینه استان های شرقی نسبت به دیگر مناطق از شرایط بحرانی تری برخوردار هستند که عوامل انسانی و طبیعی در این موضوع دخیل بوده اند.

وی اضافه کرد: طی چهارسال گذشته اعتباری بالغ بر ۳۷۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی اعتبار دریافت شد و حدود ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی غبارخیز را تحت کنترل و مدیریت قرار دادیم که به همین وسیله ۱۸ استان از مجموع ۲۳ استان شرایط بهتری را بدست آورده اند.

وجود ۳۰۰ میلیون هکتار اراضی غبارخیز در کشورهای همسایه

طهماسبی اظهارداشت: براساس طرحی دیگر شناخت کشورهای همسایه که پدیده ریزگرد و غبار را به سوی ایران گسیل می کنند آغاز شد که در گام ابتدایی ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، عربستان، قطر، یمن و دیگر کشورهای مستعد مورد بررسی نوع و میزان ایجاد آلودگی قرار گرفتند که مشخص شد بیش از ۳۰۰ میلیون هکتار اراضی غبارخیز در این مناطق وجود دارد که شرایط موجود کشور را تشدید می کنند.

دبیر ستاد ملی هماهنگی، مدیریت و مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: در این راستا یک برنامه عملی برون مرزی تدوین شده که استان های گلستان، خراسان شمالی، بخش هایی از خراسان جنوبی و رضوی و استان های جنوبی و غربی را در این زمینه بصورت ویژه امدادرسانی کنیم.

استان گلستان درحد فاصل استان‌های گلستان و خراسان شمالی در موقعیت جغرافیایی بین ۳۱/۳۷ الی ۰۴/۵۳ عرض شمالی و ۴۳/۵۵ الی ۱۷/۶۶ طول شرقی واقع شده و مساحت آن در حدود ۹۰ هزار هکتار است و این روزها طوفان های همراه با ریزگرد مشکلات و نگرانی های زیادی را برای ساکنان در این استان ایجاد کرده است.

هم اکنون ۳۰۰ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان گلستان در معرض بیابانی شدن قرار گرفته است.

گلستان با مساحتی در حدود ۲ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۱۳۰ هکتار در شرق استان مازندران و غرب استان خراسان شمالی قرار دارد.

این استان مرزی دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک و گرم است و منابع طبیعی متنوعی شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست، شوره زار و دریا دارد.

اراضی زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار بوده که شامل ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع (شمال استان)، ۲۰ هزار هکتار اراضی ساحلی و اراضی مستثنیات و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی موات است.
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها