\
آیکون منو

اخبار دفتر

zz
اولین جلسه کمیته محیط زیست کارگروه زیست بانک و ذخایرژنتیکی ستاد توسعه زیست فناوری برگزار شد مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، از اولین جلسه کمیته محیط زیست کارگروه زیست بانک و ذخایرژنتیکی ستاد توسعه زیست فناوری خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، طاهره افتخاری مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت:  اولین جلسه کمیته محیط زیست کارگروه زیست بانک و ذخایرژنتیکی با حضور دکتر سرخی رئیس زیست بانک های کشور و روسای کمیته های بانک میکروبی، دام و طیور، عضو هیئت علمی موسسه گیاه پزشکی و رئیس ذخایر زیستی پژوهشگاه صنعت نفت و اعضای کمیته محیط زیست روز سه شنبه مورخ 4/10/97 در محل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی تشکیل شد.
وی افزود: کارگروه زیست بانک ها و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست فناوری با هدف برنامه ریزی ملی برای ایجاد انسجام و هماهنگی میان مراکز ذخایر ژنتیکی و بانک های ژن کشور در حوزه های مختلف به جهت حفاظت، صیانت و بهره برداری از ذخایر ژنتیکی کشور و به منظور جلوگیری از موازی کاری، افزایش تعامل، همکاری و همفکری و ارائه راهکار های مناسب در راستای توسعه پایدار تولیدات زیستی کشور تشکیل شده است. کارگروه زیست بانک کشور دارای 8 کمیته است. کمیته محیط زیست یکی از این 8 کمیته است.  
به گفته افتخاری: وظیفه واحد کمیته های کارگروه زیست بانک ذخایر ژنتیکی کشور، تدوین سیاست ها، راهبردها، برنامه های کلان، دستورالعمل ها و آیین نامه ها در حوزه مسئولیت های خود، به منظور شناسایی،حفظ و احیای ذخایر ژنتیکی کشور است .
به گفته این مقام مسئول: با عنایت به اینکه بانک ژن سازمان حفاظت محیط زیست در دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی مستقر گردیده است، مسئولیت پیشبرد اهداف و وظایف کمیته محیط زیست کارگروه زیست بانک، به عهده این دفتر گذاشته شده است. بدیهی است به منظور عمل به وظایف خطیر محوله و دستیابی به اهداف عالیه پیش رو، نیازمند همکاری دلسوزانه و مدبرانه تمامی معاونت ها، دفاتر و ادارات کل استانی سازمان متبوع هستیم.  
وی در پایان خاطر نشان ساخت، ذخایرژنتیکی از مهمترین و کلیدی ترین ذخایر هر کشور محسوب می شوند که در حمایت از زمین و جلوگیری از فروپاشی بوم شناختی آن نقش مهمی ایفا می کنند. لذا صیانت و بهره برداری پایدار از این منابع که تضمین کننده حیات کشور در حال و آینده است از وظایف مهم و ملی همه ما است.
گفتنی است ، در این جلسه خلاصه ای از فعالیتهای بانک ژن سازمان از سال 1385 تاکنون، چالشهای موجود و پیشنهادات دفتر برای همکاری و تعامل بیشتر با بانک های ژن کشور توسط رئیس گروه زیست فناوری این دفتر خانم لیلا عزالدین لو ارائه گردید. 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر