اخبار دفتر

رعايت ضوابط و روش هاي مديريت پسماند پزشكي گامي مهم در كاهش انتشار ويروس كرونا

رعایت ضوابط و روشهای مدیریت پسماندهای پزشکی و وابسته در دفع انواع پسماندهای مراکز بیمارستانی و درمانی گامی مهم در کنترل و کاهش انتشار ویروس کرونا در محیط محسوب می شود.

حسن پسندیده ، مدیر کل دفتر مدیریت پسماندهای سازمان حفاظت محیط زیست با ذکرمطلب فوق افزود باتوجه به امکان ناقل بودن ویروس کرونا از طریق پسماندهای پزشکی و بیمارستانی، مدیریت  بهینه این بخش در حال حاضر از اهمیت مضاعف برخوردار است ،بنابراین ضرورت دارد برای مدیریت پسماندهای پزشکی، تدابیر و ملاحظات ویژه ای در همه مراحل و چرخه از تولید ،نگهداری، جمع آوری،بی خطر سازی ، انتقال و دفع نهایی آن صورت پذیرد.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماندهای سازمان حفاظت محیط زیسست  گفت پسماندهای عفونی بی خطر شده با سیستمهای بی خطر ساز استاندارد تحت دما،فشار و زمان ماند مناسب در مراکز بیمارستانی پس از فرآیند بی خطر سازی و تایید آن توسط عوامل مسئول بهداشت در این بخش ، باید توسط خودروهای مناسب به مراکز دفن نهایی منتقل شوند.

وی تصریح کرد در بخش حمل و نقل هم تمهیدات لازم برای گند زدایی و ضد عفونی مستمر ناوگان حمل و نقل خصوصا خودروهای حمل کننده پسماندهای پزشکی و بیمارستانی در مراکزی که بیماران مبتلا به کرونا در آن تحت درمان هستند نیز می بایست در نظر گرفته شود و در ادامه پس از انتقال پسماندهای پزشکی به مکانهای مخصوص دفن هم باید با شرایط ویژه و با رعایت همه ضوابط بهداشتی و ایمنی  و بطور روزانه با مواد گند زدا و با آهگ مخلوط و دفن شده و بطور کامل با خاک پوشش داده شوند.

پسندیده اذعان داشت در قانون و ضوابط مدیریت پسماندهای پزشکی و وابسته نظارت بر مدیریت صحیح این پسماندها در کلیه مراکز بهداشتی، درمانی، بیمارستانها و سایر موارد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و در این ضوابط چگونگی مدیریت پسماندهای پزشکی و بیمارستانی در موارد اپیدمی و شرایط خاص پیش بینی شده است، در صورتیکه تمهیدات کنترلی دیگری هم علاوه بر ضوابط موجود  برای مدیریت پسماندهای پزشکی نیاز باشد ، وزارت بهداشت باید ضوابط و پروتکل ویژه ای را تهیه و اطلاع رسانی نماید .

277320.jpgمدیر کل دفتر مدیریت پسماند ها افزود نقش مشارکت شهروندان و توجه به مسئولیت اجتماعی در شرایط خاص کشور در پیشگیری از انتشار بیماری و این ویروس بسیار حائز اهمیت است ، لذا از شهروندان تقاضا داریم اقلامی نظیر ماسک و دستکش ها را پس از مصرف در کیسه های پلاستیکی محفوظ گذاشته و درب آنها را بسته و در سطل زباله در بسته قرار دهند. در سطح معابر هم پیشنهاد میکنیم توسط شهرداریها ظروف و مخازن اختصاصی گذاشته  و اطلاع رسانی مناسبی هم در این زمینه صورت پذیرذ تا عابرین و شهروندان ماسک ها و دستکشهای مصرفی را پس از استفاده در آن قرار دهند و از رها کردن این اقلام در محیط خود داری نمایند.

حسن پسندیده در پایان با ابراز امیدواری از نتیجه بخش بودن رعایت ضوابط بهداشتی و مشارکت اجتماعی در شکست ویروس کرونا در کشور گفت سازمان حفاظت محیط زیست بطور مستمر از ادارات کل حفاظت محیط زیست در استانها هم خواسته است تا نظارت عالیه را بر روند مدیریت  صحیح پسماندها داشته باشند و در صورت بروز هرگونه تخلفات در مدیریت این پسماندها در اجرای مواد 13،18 قانون مدیریت پسماندها بدون ملاحظه کاری با متخلفان برخورد قاطع شود.

 

بيشتر