آخرین اخبار
.
1398/2/26 پنجشنبهwww.doe.ir
قصرشیرین- ایرنا- معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار گیلانغرب گفت: به منظور صیانت و حفاظت از منطقه بکر و با اهمیت قلاجه که دارای نادرترین گونه های گیاهی و جانوری است، حفاظت از این منطقه شامل خاک، گیاه و حیات وحش به محیط زیست واگذار شد.
حمیدرضا بابایی روز پنجشنبه در نشست سامان دهی منطقه حفاظت شده قلاجه در گیلانغرب افزود: از سال 96 محدوده جنگلی قلاجه به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شده است و کار حفاظت از آن را محیط زیست انجام می دهد.
وی اظهار کرد: در مواردی همچون حوادث غیرمترقبه در این منطقه نیز همه دستگاه ها مشارکت فعال خواهند داشت.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه نیز گفت: منطقه حفاظت شده قلاجه در سطح 42 هزار هکتار وسعت به لحاظ تنوع گیاهی و بوته ای از بهترین مناطق جنگلی استان محسوب می شود.
فریدون یاوری افزود: برای حراست از منطقه حفاظت شده قلاجه و نظارت مطلوب بر این منطقه، سرمحیط بانی در بخش گواور از توابع گیلانغرب ایجاد می شود.
در این جلسه مسئولان قضایی شهرستان گیلانغرب نیز حمایت حقوقی و قضایی لازم از برخورد با متخلفان به عرصه های طبیعی و زیست محیطی را اعلام کردند.
شهرستان گیلانغرب بیش از 90 هزار هکتار مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع در 2 نقطه قلاجه و زله زرد دارد که زیستگاه بسیاری از جانوران کمیاب و گیاهان نادر است.
منطقه زله زرد با 39 هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاهی گونه های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می رود که از سال 1373 تحت حفاظت است.
از جانوران موجود در این منطقه می توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد.
همچنین از گونه های پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط، پلک، تنگرس، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می کنند.
منطقه جنگلی قلاجه قسمتی از زیباترین جنگل های حد فاصل استان کرمانشاه و ایلام است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر که یکی از زیباترین نقاط استان کرمانشاه و ایلام بشمار می‌رود، این منطقه جنگلی سرسبز و پهناور به دلیل این که در گردنه قلاجه واقع شده‌ به تفرجگاه قلاجه هم مشهور است.