آخرین اخبار

جهاد دانشگاهی می تواند در جهت رفع معضلات صنایع استان گام‌های موثری بردارد

مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی این توانایی را دارد تا با ارائه راه حل های اقتصادی و اجرایی مناسب، در رفع معضلات و مشکلات صنایع استان مرکزی گام موثری بردارد.
به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایسنا، سید احمد حسینی، با بیان اینکه این آزمایشگاه در راستای انجام و تحقق مأموریت‌های جهاد دانشگاهی که بر اساس نیازهای هر منطقه تعریف شده، راه اندازی شده است، گفت: جهاد دانشگاهی استان با توجه به نیاز اساسی سازمان حفاظت محیط زیست به شکل گیری چنین آزمایشگاهی و پاسخگویی به نیازهای تصمیم گیران و تصمیم سازان استان، پیشنهادی در خصوص افتتاح این آزمایشگاه به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه داد.

وی تصریح کرد: با توجه به حضور بیش از ۸ هزار واحد صنعتی در استان مرکزی، طرح توجیهی این آزمایشگاه تهیه شد و بازدیدهایی از سایر واحدهایی که در مجموعه جهاد دانشگاهی دارای این آزمایشگاه بودند انجام شد و در نهایت با تصمیمی که در مدیریت وقت گرفته شد، قرار شد تا به بحث آزمایشگاه ورود پیدا کنیم.

حسینی با بیان اینکه یکی از پر دغدغه‌ترین مراحل راه اندازی این آزمایشگاه بحث خرید تجهیزات لازم و با کیفیت بود، افزود: ما اعتقاد داریم که داشتن اطلاعات و داده‌های صحیح، در گرو داشتن تجهیزات به روز است و لذا با مشورتی که با سازمان محیط زیست صورت گرفت، سعی کردیم تا بهترین دستگاه‌ها را با توجه به مشکلات فراوانی که داشتیم تهیه کنیم.

مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به اینکه این مجموعه در حال حاضر آمادگی لازم برای پاسخگویی به تمام نیازهای صنایع مختلف در بحث پایش های خود اظهاری را دارد، اضافه کرد: در کنار ما آزمایشگاه‌های همکار بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف در استان وجود دارد که فضای کاملی را برای صنایع استان ایجاد می‌کند و سعی ما بر این است تا در کوتاه‌ترین زمان و با دقت بالا و هزینه‌های پایین، این خدمات را ارائه دهیم.

وی ادامه داد: در ابتدای کار با به کارگیری پژوهشگران توانمند و ایجاد رابطه با مراکز پژوهشی سعی داشته‌ایم تا پشتوانه علمی خود را تقویت کنیم و در راستای رفع نیازهای استان به منظور برطرف کردن معضلات گامی مؤثر بر داریم.

حسینی با تاکید بر اینکه صنایع استان در بحث هزینه برای انجام پایش های خود اظهاری مشکلی ندارند، گفت: جهاد دانشگاهی این توانمندی را دارد که با بررسی‌های که انجام می‌دهد بتواند راه حلی اقتصادی و اجرایی را ارائه دهد و از آنجایی که صنایع به اندازه کافی دچار مشکل هستند، ما نباید بر این معضلات بیافزاییم.

مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی، شعار انتخابی برای این مجموعه را “ما همراه با صنعت هستیم اما حامی طبیعت” عنوان کرد و افزود: به جهت اینکه طبیعت میراثی است که از گذشته به ما رسیده است، باید آن را در بهترین حالت به دست آیندگان بسپاریم. مجموعه جهاد دانشگاهی با پتانسیل علمی خوبی که در استان و حتی در سطح کشور دارد، آمادگی خود را برای انجام پایش های خود اظهاری و انجام فعالیت‌های پژوهشی در این حوزه اعلام می‌کند که نتیجه آن بهبود شرایط زیست محیطی برای مردم و استان است.

وی با اشاره به تجهیزات و نیروهای متخصصی که در مجموعه آزمایشگاه حضور دارند، اظهار کرد: ما می‌توانیم آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان را در ابتدا آزمایشگاه تخصصی آب و فاضلاب بدانیم و آیتم‌های مربوط به حوزه آب و فاضلاب را می‌توانیم در این آزمایشگاه با دقت بسیار بالایی اندازه گیری کنیم. بر خلاف تصور عده‌ای که فقط آلودگی هوا را یک معضل برای استان می‌دانند و از آلودگی‌های مربوط به آب و پساب‌های آن فارغ می‌شوند، ما در این حوزه به صورت بسیار جدی فعالیت‌های خود را شروع کرده‌ایم.

حسینی به عدم ارائه راه حل مناسب برای رفع معضلات صنایع استان اشاره کرد و گفت: در حوزه هوا ما برای سنجش گازها و ذرات خروجی از دودکش و ذرات محیطی اعلام آمادگی می‌کنیم و از آن جایی که ممکن است برخی از صنایع ما درگیر آلاینده‌های صوتی باشند، در این زمینه با تجهیزات موجود می‌توانیم به صنایع استان خدماتی را ارائه دهیم. در بحث بیولوژیک نیز این آزمایشگاه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌تواند خدمت رسانی کند.

مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی با بیان اینکه ۵ کارشناس متخصص در هر حوزه در این آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند، اضافه کرد: این افراد عمدتاً از اساتید دانشگاه‌ها هستند و پایه علمی بسیار مناسبی دارند که می‌توانند آنالیزها را به خوبی تحلیل و تفسیر کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
سال 1398  سال رونق تولید