اخبار دفتر

راهکارهای علمی و فنی دانشگاه‌ها و مراکز تخصصی در کاهش آلایندگی صنایع و منابع آلوده کننده و جلوگیری از تخریب محیط زیست امری ضروریست

راهکارهای علمی و فنی دانشگاه‌ها و مراکز تخصصی در کاهش آلایندگی صنایع و منابع آلوده کننده و جلوگیری از تخریب محیط زیست امری ضروریست
دکتر مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در نشست با معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و ۳۰ نفر از معاونین پژوهشی دانشگاه‌های مراکز استان‌ها و روسای پژوهشکده‌های علمی کشور که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، اذعان داشت راهکارهای علمی و فنی دانشگاه‌ها و مراکز تخصصی در کاهش آلایندگی صنایع و منابع آلوده کننده و جلوگیری از تخریب محیط زیست، امری ضروریست.
وی با تأکید بر فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای همکاری سازمان محیط زیست و وزارت علوم، از پیگیری‌ها و توجه ویژه دکتر برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، درخصوص توجه به موضوعات محیط زیستی تقدیر نمود.

دکتر تجریشی به نقش‌ مهم و اثربخش دانشگاه‌های کشور در حفظ محیط‌زیست از طریق مشارکت در مطالعات بنیادین و کاربردی، مشاوره‌های علمی و تخصصی، معرفی فناوری‌های مناسب و سازگار با محیط زیست، تهیه برنامه‌های مدیریت محیط زیست و کمک به بخش تولیدی و اقتصادی کشور با هدف سوق دادن فعالیت‌ها  در چارچوب توسعه پایدار کشور و تقلیل آلاینده های محیط زیست اشاره نمودند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود در قانون بودجه سال ۱۳۹۹، ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی به سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرای برنامه‌های کاهش آلودگی و ممانعت از تخریب محیط‌زیست اختصاص یافته تا با مشارکت صندوق ملی محیط زیست ، تسهیلات لازم به منظور اجرای برنامه های محیط زیستی در سطح ملی و منطقه ای با مشارکت بخش خصوصی در نظر گرفته شود.
 وی افزود  اکنون تنها ۲درصد از صنایع به صورت جدی پایش محیط زیست در آنها صورت می پذیرد از این رو تلاش داریم در آینده سهم پایش  محیط زیستی صنایع را به میزان قابل توجهی افزایش داده و برای تحقق این هدف از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی در شناسایی عوامل آلوده‌کننده و سنجش میزان آلودگی های محیط زیست همراه با ارائه راهکارهای مناسب برای پیشگیری یا کاهش آلودگی های محیط زیست بهره گیری کنیم.


دکتر تجریشی افزود: یکی دیگر از فرصت‌های قانون بودجه سال ۱۳۹۹ بند «و» تبصره ۶ بوده که در آن عوارضی برای فروش کالاهایی که مصرف آنها پسماند ایجاد می‌کند وضع گردیده است که استفاده از این منابع منجر به توسعه و رونق بخش مدیریت و بازیافت پسماندها و به حرکت افتادن چرخه اقتصادی مناسبی در این حوزه خواهد شد.

دکتر تجریشی با معرفی  طرح اجرایی مدیریت،پایش و سنجش آلودگی های محیط زیست( مپسا ) اعلام نمود دانشگاه‌ها و مراکز علمی- پژوهشی برای ارایه خدمات مشاوره‌ای، علمی و معرفی فناوری‌های مناسب و سازگار با محیط‌زیست به بخش صنایع که فعالیت کنونی آنها با انتشار آلودگی‌هایی در محیط زیست همراه است، اعلام آمادگی نموده اند و در این زمینه تفاهم نامه همکاری با وزارت علوم درحال اجراست.

دکتر تجریشی بیان کردند در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، ۱۹ پروژه  مطالعاتی با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد تومان در دست اجرا دارد.


ایشان در پایان با اعلام اینکه مقام معظم رهبری همواره در بیانات خویش به حفاظت از محیط زیست تأکید داشته اند، اظهار خوشنودی نمود که امروزه مردم و مسئولان قوه قضائیه و قوه مقننه نیز همچون دولت نسبت به موضوع حفاظت از محیط زیست توجه ویژه‌ای دارند. امید است حفظ محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی در کشور نهادینه شود.

 
بيشتر