تغییر کشاورزی سنتی و کشت گیاهان دارویی راهکار مقابله با گردوغبار است

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار به تغییر کشاورزی سنتی و دیم کاری در مناطق خشک و بیابانی به کشت گیاهان مرتعی خصوصاً کشت گیاهان دارویی به عنوان یک راهکار مدیریت این بحران اشاره کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، علی محمد طهماسبی  بیرگانی ظهر امروز در بازدید از روستای «چاله زرد» در حوزه شهرستان سرخس این روستا را به عنوان روستای پایلوت در مهار بحران گرد و غبار در استان خراسان رضوی عنوان کرد و اظهار داشت: راه حل اصلی کنترل کانون‌های گرد وغبار شمال شرق کشور، تسهیل‌گری دولت و ارگان‌های مرتبط و مشارکت فعالانه جوامع تأثیرپذیر از گرد و غبار است.
دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار بیان کرد: مهمترین اقدامی که باید برای کنترل گرد و غبار انجام شود،مشارکت مردم و تسهیل‌گری دولت است.
طهماسبی همچنین به تغییر کشاورزی سنتی و دیم کاری در مناطق خشک و بیابانی به کشت گیاهان مرتعی خصوصاً کشت گیاهان دارویی به عنوان یک راهکار مدیریت این بحران اشاره کرد و افزود: این اقدام منجر به تثبیت کانون‌های گرد و غبار و تولید گیاهان دارویی به طور همزمان خواهد شد که در راستای تحقق اهداف "اقتصاد مقاومتی " نیز خواهد بود.
وی همچنین به لزوم ایجاد ایستگاه پایش گرد و غبار در شهرستان سرخس به منظور کنترل گرد وغبار در منطقه شمال شرق کشور اشاره کرد.
رضا شهبازی مدیر کل مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور،تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان، معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری سرخس، بخشدار مرکزی و رئیس ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و جهاد کشاورزی سرخس نیز در این بازدید میدانی حضور داشتند و درباره بهبود راهکارهای مدیریت بحران پدیده گرد وغبار در منطقه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
نسخه قابل چاپ
بيشتر