اخبار دفتر

.

پایان آزمون عملی استخدامی محیط بانی / بزودی 300 محیط بان به یگان حفاظت محیط زیست کشور اضافه می‌شوند

بر اساس آزمون استخدامی سال 1398 محیط بانی سازمان حفاظت محیط زیست، تعداد 650 نفر از متقاضیان شغل محیط بانی برای انجام مصاحبه و تست های پزشکی، ورزشی، روانشناسی و تخصصی، خود را به مرکز تربیت محیط بان واقع در محدوده میدان استاندارد شهر کرج معرفی کرده اند.
به گزارش مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست، از تعداد 650 نفر از پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت در آزمون کتبی استخدامی محیط بانان سراسر کشور، پس از انجام آزمون های مختلف و درصورت کسب حد نصاب های قابل قبول،300 نفر برگزیده خواهند شد.
مرکز آموزش محیط بانی به عنوان محل برگزاری آزمون های ورزشی، تست های پزشکی و روانشناسی و آزمون های تخصصی محیط بانی، روز یکشنبه 30تیرماه، مراحل آزمون عملی را به پایان می رساند و پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت منتظر نتایج این آزمون های عملی می مانند تا در صورت قبولی، افتخار پوشیدن لباس مقدس محیط بانی و حفاظت از زیست بوم میهن را پیدا کنند.
هدف از انجام این آزمون ها، سنجش متقاضیان شغل محیط بانی درخصوص مسایل تخصصی شغلی، آزمون سلامت جسمی و روانی، و نیز دانش و توانایی های مورد انتظار از آن هاست که به طور مثال: آیا توان و تاب فیزیکی و جسمی تحمل شرایط مختلف آب و هوایی و زندگی در شرایط سخت در مکان های مختلف را دارند؟ و یا می توانند در مواقع دشوار و ماموریت های حساس واکنش های مناسب و معقولی را از منظر مسائل روحی و روانی ارائه نمایند؟ 
آزمون های ورزشی و آمادگی جسمانی، شامل آیتم های 9 گانه، پرش طول، دوی 9 در 4، دوی 45 متر، دراز و نشست، بارفیکس، انعطاف تنه به جلو، حمل دو عدد وزنه در مسافت و زمان مشخص و همچنین قدرت بالاتنه می باشند که این آزمون ها بر اساس استاندارد کاتوزیان تنظیم شده و در صورت کسب امتیاز و حد نصاب مورد قبول، امتیاز دهی شده اند.
برای انجام آزمون روانشناسی، کارشناس خبره نیروی انتظامی، آزمون های لازم صلاحیت شخصیتی و روحی و روانی شامل: صفات شخصیتی، شناخت، روان رنجوری، تفکر و ظاهر را به عمل می آورد.
در آزمون های پزشکی، مواردی همچون: قد، وزن، ارزیابی های اسکلتی، حرکتی، بینایی، شنوایی، لکنت زبان، فشار خون، ضربان نبض و وضعیت سلامتی مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به شرایط ویژه شغل محیط بانی، موفقیت قطعی در تست های پزشکی و ورزشی جزو اصلی ترین شرایط پذیرش بوده و در صورت عدم برآورده شدن انتظارات، امکان استخدام وجود نخواهد داشت. 
بر اساس این گزارش، یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، ارزیابی های تخصصی شغلی را از متقاضیان شغل محیط بانی به عمل می آورد که این ارزیابی ها شامل: ویژگی ها و قابلیتهای فردی (مانند: تطبیق پذیری، انجام کار تیمی، یادگیری، نظم پذیری و پذیرش سلسله مراتب،کنترل خشم)، ویژگیهای حرفه ای (مانند: شنیداری، دیداری، نوشتاری، گفتاری، متقاعد کردن)، ظرفیت ها و قابلیتها (مانند: علاقه مندی به شغل، توانایی خدمت در مناطق سخت، سرعت واکنش در زمان حوادث، شناخت ویژگیهای طبیعی کشور و استان محل خدمت، رانندگی، شنا، آشنایی با فنون رزمی) و سایر ویژگی ها و قابلیتها مانند اطلاع از چالش های زیست محیطی و در نهایت مهارت های هفت گانه استفاده از رایانه بوده است. 
شرط سنی شرکت کنندگان در این آزمون ها حداکثر 32 سال بوده و پذیرفته شدگان می بایست علاوه بر کسب حد نصاب لازم در آزمون کتبی، در آزمون های تخصصی، پزشکی، ورزشی و روانشناسی نیز امتیازات لازم را به دست آورند.
این آزمون ها با نهایت دقت به نحوی برنامه ریزی شده اند تا محیط بانانی که بهترین شرایط تصدی و توان انجام موفقیت آمیز ماموریت ها و وظایف خطیر این شغل را دارند، انتخاب شده و بدنه محیط بانی سازمان به سمت تخصصی تر شدن و کاهش مشکلات پرسنلی در نسل جدید محیط بانان پیش برود.  
در صورت انجام روال گزینش، تأیید نهایی پذیرفته شدگان، توسط سازمان اداری استخدامی صورت می پذیرد و برای محیط بانان استخدام شده، دوره آموزش محیط بانی بدو خدمت در مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان به مدت 40 روز برنامه ریزی و اجرا خواهد شد. 
بيشتر