سرب
سرب از جمله فلزاتی است که موارد استعمال بسیار دارد. سرب چه به صورت غبار و چه به صورت نمک های مختلف ، از طریق دودکش کارخانه های مختلف وارد هوا می گردد. با همه این احوال خطرناکترین و وسیعترین مرکز پخش این ماده سمی از محیط زیست ، اتومبیل است. در بنزین با ترکیبات تتراتیل سرب 4(C2H5)Pb و تترامتیل سرب (CH3)Pb یافت می شود. در اثر سوختن بنزین از اتومبیل، سرب تبدیل به اکسید سرب شده و به این صورت از لوله اگزوز خارج و به همین صورت نیز بوسیله هوای مورد تنفس وارد بدن انسان می شود. در آلمان غربی سالانه بین 7000
تا 8000 تن سرب وارد هوا می گردد. در تمام دنیا مقدار سرب تولید شده بوسیله اتومبیل ها و کارخانه های صنعتی به سالانه حدود 000/500 تن می رسد.
انسانها ، حیوانات و گیاهان سرب را به صورت مختلف به بدن خود راه می دهند. سرب می تواند از طریق آبهای آلوده وارد نتایج آبهای نوشیدنی گشته ، از طریق اگزوز اتومبیل ها وارد هوا و بالاخره وارد ریه گردد و از طریق دودکش کارخانه ها وارد هوا و بعد وارد مواد غذائی می شود. با این حال هوای آلوده به سرب مهمترین عامل گسترش این آلودگی است.
سرب وارد شده در هوا به سختی می توان تحت کنترل درآورد. آنچه سبب نگرانی است تأثیر طویل المدت سرب بر روی محیط زیست می باشد. بعنوان مثال زمین های مجاور خیابانها و اتوبانها با ترافیک شدید ، همه با فاصله حدود 5/0 یا 1 کیلومتری خیابان آلوده به سرب می باشند. همچنین در مورد موقعیت اقیانوسها در رابطه با آلودگی بوسیله سرب باید گفت که به مقدار سرب موجود در اقیانوسها امروزه حدود 50 برابر مقدار طبیعی خود می باشد.
علائم بیماریهای حاصل از سرب کاملاً متفاوت و در وهله اول غیرقابل تشخیص می باشد. در مراحل اولیه بی حوصلگی، بی اشتهایی و کمبود تحرک را می توان نام برد.
کم شدن وزن وخون علائم دیگری از مسمومیت در اثر سرب می باشد. در بین بانوان عادات ماهانه صورت نمی گیرد و یا به تعویق می افتد. تغییرات کلی نیز در شکل خون بوجود می آید. گلبولهای قرمز خون تغییر شکل می دهند. در اثر رسوب سرب در دهان ، لثه و دندانها به رنگ خاکستری در می آیند. این رنگ خاکستری می تواند حتی بعد از رفع مسمومیت نیز مدتی پابرجا بماند.
اثرات مسمومیت ناشی از سرب می تواند دامنه گسترده تری پیدا کند و به مشکلات و نارسائیهای زیر مبتنی گردد :
کاهش ضربان نبض
- ازدیاد فشار خون
- چروک خوردن کلیه
پارگی یا درد شدید عضلات (پارگی عضلات در اثر از دست دادن خاصیت کششی)
بیماریهای مغزی همراه با سردردهای شدید
- صرع
 
علاوه بر بیماریهای نامبرده ، تاکنون در اثر مسمومیت سرب ، بیماریهای عصبی ، فلج ، بیماریهای مفصل و کم خونی نیز مشاهده شده است. همچنین در اثر وجود سرب در بدن احتمال تغییرات ژنتیک و یا بطور کلی دگرگونی عوامل ارثی نیز موجود است.
مسمومیت های شدید در اثر سرب معمولاً بین انسانهایی رایج است که تماس مداوم با سرب دارند. از آن جمله کارگران کارخانه هایی که به نحوی با سرب در تماس هستند را می توان نام برد .
در اینجا لازم به ذکر است که وضع سلامتی پلیس های راهنمایی ، که اکثر در خیابان های پر رفت و آمد خدمت می کنند باید در رابطه بامسمومیت سرب مورد بررسی قرار گیرد. زیرا هوای مورد استنشاق این اشخاص - علاوه بر آلوده بودن به سایر مواد مولد آلودگی - همواره آغشته به سرب می باشد و حفظ سلامتی این افراد وظیفه تمام افراد جامعه است.