اخبار مهم استانها
1394/6/18 چهارشنبه
تولد سومین گورخر آسیایی در سایت تکثیر و پرورش گورخر گوراب یزد
سومین گورخر آسیایی سایت تکثیر و پرورش گورخر گوراب استان یزد در شهریور 94 متولد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، سایت تکثیر و پرورش گورخر گوراب میزبان تولد سومین کره گورخر سایت در شهریور  94 بود.


در سایت تکثیر و پرورش گوراب با عنایت به فراهم بودن شرایط مناسب زیستی و امنیت بالای نگهداری در محدوده فنس کشی شده ، گورها هر سال زادآوری دارند اما با توجه به زمان مورد نیاز حداقل دو ماه برای آمادگی ماده ها جهت جفت گیری مجدد، فصل زایمان در اسارت با تغییراتی همراه است. به نحوی که اگر اولین زایمان گور ماده در خرداد ماه صورت پذیرد زایمان بعدی آن حدود تیر ماه سال آینده خواهد بود و به همین ترتیب جابه جایی در فصل زادآوری نسبت به گورهای طبیعت نشان می دهد.

حداکثر 25 سال عمر می کننداما همانند بیش تر سم داران طول عمرشان در اسارت افزایش می یابد.

 متاسفانه تاکنون موفق به ثبت تصویر از زایمان گور در اسارت نگردیده ایم چرا که محدوده ای 130 هکتاری محل نگهداری گورخرها  فاقد دوربین های پایش وامکانات دید در شب است و با در  نظر گرفتن آنکه معمولا در هنگام شب زایمان انجام می شود اغلب گزارشات از مشاهده گورخر مادر به همراه کره تازه تولد یافته در لحظات اولیه صبح می باشد.


گفتنی است، گورهای ماده، عموما در 36 ماهگی بالغ می شوند و دوره بارداری 11 ماهه دارند. فصل زایمان گورهای ایرانی از اردیبهشت تا خردادماه است. این جانوران با وجود اینکه هر سال زادآوری دارند، اما معمولا یکسال در میان زایمان می کنند، اگر شرایط این جانوران خوب باشد و منبع غذایی آن ها تامین شود، تولید مثل می کنند و در هر زایمان یک نوزاد به دنیا می آورند. گورخرها،

تمامی حقوق برای سازمان محيط زيست محفوظ می باشد .

www.doe.ir